Zhavoronkov (Blockchair) o Bitcoin: Król nie będzie panował wiecznie

2 261

Dyrektor wykonawczy eksploratora blockchain – Blockchair, Nikita Zhavoronkov, przewiduje, że Bitcoin może niebawem stracić status największego zasobu kryptowalutowego.

W wątku na Twitterze szef Blockchair wyjaśnia dlaczego, jego zdaniem, dominacja rynkowa Bitcoina wkrótce spadnie z impetem w dół.

Gwoździe do trumny

Zhavoronkov zwraca uwagę na szereg czynników technicznych, które jego zdaniem „zatrzymają” Bitcoina na dłuższym terminie. Pisze, że prywatność nie jest najsilniejszą stroną kryptowaluty, jako że jej sieć umożliwia firmom analitycznym blockchain śledzenie aktywności użytkowników. Ci z nich, którzy chcą zachować swoje transakcje w tajemnicy, mogą skorzystać z szeregu altcoinów, w tym Monero, Dash i Zcash.

Zhavoronkov mówi również, że kolejnym gwoździem do trumny Bitcoina jest skalowalność. Twierdzi że Lightning Network, które jest rozwiązaniem drugiej warstwy, zaprojektowanym w celu przyspieszenia i opłacalności wysyłania BTC, jest zasadniczo wadliwe. Szef Blockchair skupia wzrok na Ethereum, z jego protokołem proof-of-stake (PoS), jako jedną z tych cyfrowych monet, która może obalić BTC.

„Status store-of-value to wszystko, czego potrzebuje Bitcoin”

Nie wszyscy inwestorzy kryptowalut podzielają argumenty Zhavoronkova. Prezes Xapo – Ted Rogers, twierdzi, że status Bitcoina jako wartościowej i cyfrowej formy złota, wraz z obecną prędkością około siedmiu transakcji na sekundę, to wszystko, czego potrzebuje król.

„Bitcoin to najbardziej solidny pieniądz dostępny dla ludzkości. Zdobył status przypadku użycia jako store-of-value [SOV – przyp. red.]. Uświadomienie sobie tego zajmie trochę czasu.

Jest to najważniejsza kwestia i nie ma nic wspólnego ze skalowaniem w łańcuchu. W rzeczywistości skalowanie w łańcuchu może niekorzystnie wpłynąć na przypadek użycia, jakim jest SoV”.

Komentarze