Sławomir Mentzen: Kryptowaluty to nasza ostatnia nadzieja

Sławomir Mentzen opowiada o tym, jak kryptowaluty pozwalają uciec od orwellowskiego państwa w kontrze do poglądów Rafała Wosia.

Kryptowaluty były jednym z tematów ostatniej debaty na kanale Veto w serwisie YouTube z udziałem dr Sławomira Mentzena, ekonomisty, doradcy podatkowego, wiceprezesa partii KORWiN i Rafała Wosia, dziennikarza, publicysty ekonomicznego (obecnie Tygodnika Powszechnego).

Publiczność zadała pytanie dyskutantom, czy rozgraniczenie pieniądza od państwa to dobry pomysł.

Wolnościowiec kontra socjalista

Dr Mentzen nie ukrywa, że jest zwolennikiem cyfrowych walut i odbiera je bardzo pozytywnie.

Kryptowaluty to nasza ostatnia nadzieja przed powstaniem państwa rodem z Orwella i pozbawieniem nas gotówki. W momencie, gdy system już się domykał, pojawiły się kryptowaluty. W wielu krajach usuwa się już możliwość płacenia gotówką, a nawet doszło do sytuacji, gdzie majątek wszystkich osób byłby cały czas śledzony„.

Mentzen dla przykładu przywołuje wizyty urzędnicze w domach Szwedów czy Norwegów, kiedy to odnotuje się na ich rachunkach bankowych zakup alkoholu ponad normę. W ten sposób sprawdza się, czy obywatel to aby nie alkoholik. Ponadto w Czechach system hazardowy jest spięty z systemem pomocy społecznej. Innymi słowy: państwo wie o ludziach coraz więcej — twierdzi wiceprezes partii.

„Gdybyśmy dopuścili się likwidacji gotówki, co w wielu miejscach już się wydarzyło, to byłby dramat. Kryptowaluty są pewnego rodzaju ucieczką od tego”.

Kryptowalutowe podziemie

Pan Sławomir jednak nie wierzy, że państwa tak łatwo poddadzą się kryptowalutowej rewolucji.

„Niestety liczenie na to, że kryptowaluty rozsadzą obecny porządek rzeczy i wygrają konkurencję z państwami jest naiwne. Państwa doskonale wiedzą, co się święci, zatem mogą wykorzystać całą swoją siłę do, chociażby, zakazania kryptowalut”.

Dalej ekonomista podkreśla, iż waluty cyfrowe będą działać, mimo potencjalnej delegalizacji, chociażby w podziemiu.

„Jeżeli używanie bitcoina stanie się nielegalne, to bitcoin dalej będzie funkcjonował. Ludzie dalej będą go używali, podobnie jak istnieje pornografia dziecięca, mimo że jest zakazana”.

Polityk mówi o tym, że może nie doczekamy się masowej adopcji cyfrowych walut, nad czym ubolewa, mimo to podkreśla zalety tej technologii.

„Kryptowaluty pokazują, jak wiele straciliśmy przy wysokim stopniu regulacji na rynkach finansowych. Innowacyjność w świecie kryptowalut jest znacznie większa w porównaniu z rynkami finansowymi, w pewnym momencie pobiły je na głowę”. 

„Kilka lat temu na przelew bankowy do Korei trzeba było czekać kilka dni. Płatność etherem była już zaksięgowana po godzinie, po czym tamtejsza kancelaria zaczynała pisać mi opinię prawną, której potrzebowałem”.

Sławomir Mentzen przedstawia na koniec swoje obawy:

„Kryptowaluty rozwiązały wiele problemów, ale boję się, że zostaną stłamszone przez państwo”.

Rafał Woś z kolei niewiele mówił o kryptowalutach, zadeklarował się jednak “jako przeciwnik odbierania państwu tego, co stanowi o jego sile, czyli wyłączności na produkcję pieniądza”.

Jestem przeciwny denacjonalizacji pieniądza, ponieważ jest to droga do osłabienia państwa”.

Dziennikarz jest zwolennikiem MMT, nowoczesnej teorii pieniądza.

„Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu nierówności w zachodnim świecie to MMT i bezwarunkowy dochód podstawowy” — mówi Woś.

Z drugiej strony redaktor jest za funkcjonowaniem waluty niezależnej od rządów.

„Wprowadzenie MMT wymaga posiadania swojej waluty, dlatego jestem również za tym, aby taka jednostka istniała. Co więcej, powinno się robić z niej większy użytek, niż do tej pory”.

Czy odseparowanie instytucji pieniądza od państwa jest dobrym pomysłem? Kto ma rację?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze