Milenialsi dają BTC niezłego kopa!
Czy Milenialsi, pokolenie obarczone kredytem studenckim, średnią płacą i brakiem oszczędności, może na nowo zdefiniować swoją sytuację finansową za pomocą bitcoina? Tego rodzaju wnioski płyną z tegorocznego szczytu BlockShow w Singapurze.
To jeden z kluczowych wniosków z panelu „Milenijne trendy inwestycyjne – nowa fala finansów osobistych”, w którym udział wzięli Aya Kantorovich z FalconX, Zac Prince z BlockFi i Michael Sonnenshein z Grayscale. Temat panelu zgłębił wpływ pokolenia Milenialsów na przyszłość zasobów cyfrowych.
Milenialsi w natarciu
Prince zidentyfikował trzy główne trendy adopcji bitcoina, które są (jego zdaniem) nierozerwalnie związane z Millenialsami i inwestorami młodszego pokolenia. Miałyby nimi być: ciągłe przechodzenie bogactwa z Baby Boomers do młodych w drodze dziedziczenia, wzrost znaczenia alternatywnych aktywów i zmiana preferencji w kierunku wszystkiego, co cyfrowe.
Zgodnie z raportem Preqin, alternatywne aktywa inwestycyjne przekroczyły w czerwcu, w skali światowej, wartość 10 bilionów dolarów. To ponad 55% więcej niż w 2013 roku. Chociaż znaczna część tej zmiany nastąpiła na poziomie instytucjonalnym, pojawiają się głosy, że Milenialsi będą odgrywać na tym rynku coraz większą rolę.
Prince dodał, że spodziewa się, że w grupie wyżej wspomnianych aktywów alternatywnych, znaczący udział zaliczą właśnie kryptowaluty.
„Milenialsi, którzy inwestują w kryptowaluty to niesamowicie wartościowa grupa […] To są ludzie, którzy wyprzedzili swoje czasy”.
Instytucje dla detalistów
Z punktu widzenia Prince’a to tylko kwestia czasu, zanim więcej instytucji finansowych stworzy platformy, które będą służyć klientom z tego pokolenia:
„To naprawdę kwestia dostępności” – skomentowała Aya Kantorovich, szefowa działu instytucjonalnego w FalconX. Choć mniej optymistyczna w stosunku do obecnych trendów milenijnych, Kantorovich dodała, że jej firma odnotowała duży napływ dostawców usług płatniczych, którzy „oczekują dobrej płynności”. To zaś wydaje się być wyraźnym wskaźnikiem rosnącej popularności na poziomie konsumenckim.
Michael Sonnenshein, dyrektor zarządzający w Grayscale, wskazał istotną zmianę w sposobie, w jaki ludzie, zwłaszcza młodsze pokolenia, postrzegają dywersyfikację kryptowalut.
Chociaż wielu uważa, że dywersyfikacja do sektora krypto jest kwestią niezwykle istotną, dywersyfikacja w ramach samego sektora kryptowalut również zyskuje na znaczeniu. Inwestorzy zaczynają wychodzić poza samego Bitcoina na inne aktywa, takie jak Ethereum (ETH) i Litecoin (LTC).
Sonnenshein zwrócił również uwagę na kwestię inwestorów, którzy w pierwszej kolejności kierują swoje kroki właśnie w kierunku Ethereum, a niekiedy wyłacznie ta to aktywo.