Vitalik Buterin: Elon Musk dąży do autorytaryzmu

4 716

Współzałożyciel Ethereum , Vitalik Buterin, podnosi alarm w związku z ostatnią falą cenzury na Twitterze przez Elona Muska. W odpowiedzi na post wychwalający Muska Buterin powiedział, że nowy właściciel Twittera wdraża strategię, którą nazywa „centralnym planowaniem polegającym na nadmiernym dopasowaniu”. Musk wprowadza zasady, które „wydają się dostosowywać do poglądów Elona na bardzo specyficzne sytuacje”.

Ostatnia fala cenzury zaczęła się, gdy Musk zbanował konto @ElonJets, które śledzi samolot Elona, ​​a także @CelebJets, które śledzi prywatne odrzutowce różnych celebrytów. Takie boty śledzące pobierają publicznie dostępne informacje i publikują je ponownie, co jest legalne w USA.

Ale Musk uznał to za zagrożenie dla swojej prywatności i bezpieczeństwa i poszedł o krok dalej, blokując konto osobiste Jacka Sweeneya, twórcy wspomnianego bota. Następnie Musk szybko wdrożył nową politykę Twittera, która zabrania „wszelkich tweetów lub kont, które udostępniają czyjąś lokalizację na żywo”, z jedynymi wyjątkami dotyczącymi „sytuacji kryzysowej mającej na celu pomoc w działaniach humanitarnych lub w związku z wydarzeniami związanymi z zaangażowaniem publicznym”.

Zakazy mają na celu ograniczenia udostępniania lokalizacji na żywo, pomimo wcześniejszego oświadczenia Muska, że ​​nie zablokuje konta śledzącego Sweeneya w imię „wolności słowa”.

Kiedy jeden z użytkowników odparł, że Musk po prostu „reagował na dane wejściowe systemu”, wprowadzając szybkie zakazy na takich kontach śledzących, Buterin nie zgadzał się z takim uzasadnieniem.

Gdy dane działanie polega na zakazie, jest drogą do autorytaryzmu

Buterin skrytykował również cenzurę Muska w linkach Mastodon, konkurencyjnej witrynie mediów społecznościowych, nazywając ten ruch „naprawdę złym”. Nie jest jasne, dlaczego linki do Mastodona są obecnie zakazane, chociaż oficjalne konto Mastodona na Twitterze zostało podobnie zawieszone za udostępnianie linków do jego wersji konta „ElonJet”.

Wygląda na to, że wielu użytkowników Twittera jest przeciwnych blokowaniu kont do udostępniania lokalizacji użytkowników, które są przecież publiczne. W ankiecie stworzonej przez Muska z ponad 3,1 milionami głosów, 59% głosujących stwierdziło, że takie konta powinny zostać odblokowane „teraz”, a nie za tydzień, jak sugerował Musk.

Jaki rodzaj Twittera wolałby Buterin? Taki, który stara się być obiektywny zamiast stosować osobiste uprzedzenia i doświadczenia – i taki, który nie cenzuruje konkurencyjnych witryn.

Dobra polityka powinna być najpierw ustalana za zasłoną ignorancji, a następnie stosowana.

Zasugerował również, aby Twitter informował użytkowników z miesięcznym wyprzedzeniem przed wprowadzeniem w życie jakichkolwiek nowych zasad moderowania treści.

Zakazywanie rzeczy powinno odbywać się powoli i z wieloma progami zwalniającymi, pomimo większych szkód wynikających z tego rodzaju podejścia

Chociaż Buterin jest wyraźnie przeciwny nagłym i szybkim banom na Twitterze, niekoniecznie opowiada się za śledzeniem odrzutowców celebrytów.

Niepokój polega na tym, że styl podejmowania decyzji w tych zakazach jest zbyt bliski stylowi działań poprzedniej administracji Twittera, przeciwko której ludzie słusznie się zbuntowali

To nie pierwszy raz, kiedy Buterin krytykuje wpływowe osobistości ze świata za ich zachowanie, które uważa za autorytarne. Na początku tego roku Buterin głośno sprzeciwiał się „reżimowi zombie” Putina, wojnie na Ukrainie i Salwadorowi Nayiba Bukele, który, jak powiedział Buterin, „nie jest zbyt demokratycznym rządem” i „w rzeczywistości ma wiele problemów”.

Komentarze