Bitwa o prawdę | 1000 USD opłat za jedną transakcję BTC?

3 626

Roger Ver stwierdził, że w przeszłości wielokrotnie płacił 1000 USD opłat za jedną transakcję w sieci Bitcoin. Dziwi Was to? Niektórych zdziwiło i byli wręcz zszokowani zarzucając Verowi kłamstwo. Wokół jego wypowiedzi narosło wiele dyskusji i nie do końca klarownych wyjaśnień. Roger Ver postanowił podjąć rękawicę i odpowiedzieć na atak. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami.

1000 USD opłat za wysłanie BTC?

Były szef Bitcoin.com i propagator Bitcoin Cash (BCH), Roger Ver, stwierdził, że płacił 1000 USD opłat w ramach pojedynczych transakcji BTC. Co więcej, zdarzało mu się to poniekąd nie tylko raz, ale „więcej [razy] niż mógł zliczyć”.

Oczywiście na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć. Według danych BitInfoCharts, opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin nigdy nie były wyższe niż 55 USD, co odnotowano w styczniu 2018 r.

źródło: BitInfoCharts

Coś tu nie gra!

Wydaje się mało prawdopodobne, aby ktokolwiek musiał płacić więcej niż 100 USD w opłatach transakcyjnych BTC, a co dopiero 1000 USD.

„Czy to możliwe, że Ver popełnił błąd w zakresie ustawienia niestandardowej opłaty podczas nadawania swoich transakcji? A może po prostu wszystko to sobie wymyślił?”

Taką tezę wysnuł na Twitterze @BitcoinMemeHub, który opublikował wideo z zapętloną wypowiedzią Vera. Sam zainteresowany wyjaśnił, że wypowiedź została niejako wyjęta z kontekstu i dotyczyła transakcji przeprowadzanych w szczycie hossy 2017 roku. Oliwy do ognia dodała wypowiedź Adama Backa z Blockstream, który napisał, że Ver kłamie, jako że problem dotyczy, jego zdaniem, ogromnej liczby transakcji, które były pakowane jako jedna i do tego „rażąco nadpłacona”:

Roger Ver postanowił odpowiedzieć na zarzuty i oskarżenia. W tym celu opublikował video, w którym przedstawił szczegóły kontrowersyjnej sprawy ze swojego punktu widzenia. Co ciekawe, w toku tych wyjaśnień pojawiają się obrazki ilustrujące opłaty transakcyjne znacznie wyższe niż 1000$. Nie będziemy odbierać Wam przyjemności z obejrzenia video Rogera i samodzielnego wyciągnięcia wniosków:

Roger Ver a opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin

Kwestia opłat transakcyjnych była niegdyś chlebem powszednim Rogera Vera. W lutym 2020 r. Ver twierdził, że opłaty BTC na transakcjach SegWit były „nieuczciwie niskie”. Dodał, że to zniechęcało górników.

Roger Ver to jeden ze zwolenników Bitcoin Cash (BCH), który był zaangażowany w projekt od samego początku. W sierpniu 2019 ustąpił ze stanowiska CEO Bitcoin.com. W listopadzie ogłosił start funduszu Bitcoin Cash w wysokości 200 mln USD, aby przyspieszyć rozwój sieci.

Na zakończenie – jeszcze jeden „smaczek” ze stajni Rogera Vera:

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze