Audyt Binance czy Crypto bez sensu?

Według wielu analityków istnieje duży problem z audytem giełd kryptowalut, takich jak Binance i FTX. Audytorzy nie mają dostatecznej wiedzy, by mogli być kompetentni. Czy audyty przeprowadzane na szeroką skalę w ostatnim czasie mają w ogóle jakieś znaczenie?

Audyty Binance i innych bez znaczenia

Znany inwestor i założyciel firmy inwestycyjnej Scion Asset Management, Michael Burry, powiedział w piątek, że audyty giełd kryptowalut (POR), w tym Binance i upadłej giełdy FTX, są bez znaczenia.

Burry jest najbardziej znany z tego, że jako pierwszy inwestor przewidział kryzys kredytów hipotecznych subprime w Stanach Zjednoczonych, który miał miejsce w latach 2007-2010. Burry wykorzystał wtedy swoją szansę zrobienia wielu intratnych transakcji. Stał się inspiracją dla Michaela Lewisa do stworzenia książki „The Big Short”, opowiadającej o kryzysie kredytów hipotecznych, która została później przekształcona w film z Christianem Bale’em.

Komentując, że firma księgowa Mazars Group wstrzymuje audyty potwierdzające rezerwę (POR) dla firm kryptograficznych, Burry napisał na Twitterze:

To jest problem. W 2005 roku, kiedy zacząłem stosować nowy rodzaj swapu ryzyka kredytowego, nasi audytorzy uczyli się w pracy. To nie jest dobra rzecz. To samo dotyczy FTX, Binance itp. Audyt jest zasadniczo bez znaczenia.

Kryzys wizerunkowy giełd

Tweet Burry’ego odnosi się do artykułu Bloomberga wyjaśniającego, że francuska firma księgowa zawiesiła prace nad firmami kryptograficznymi z powodu obaw związanych z intensywną analizą mediów. Według firm rynki nie zostały uspokojone przez opublikowane do tej pory raporty potwierdzające rezerwy Binance , Crypto.com czy Kucoin.

Wiadomość ta nastąpiła po krytyce ze strony dyrektora generalnego konkurencyjnej giełdy kryptograficznej Kraken, Jesse Powella, który niedawno potępił POR Binance skontrolowany przez Mazars. W tym tygodniu ponad 3 miliardy dolarów środków zostało wypłaconych z Binance.

Binance: księgowi nie wiedzą jak audytować

Odnosząc się do obaw związanych z POR swojej giełdy w czwartkowym wywiadzie dla CNBC, dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao (CZ), stwierdził również, że większość firm księgowych nie wie, jak przeprowadzać audyt giełd kryptowalut.

Dyrektor został zapytany, dlaczego giełda nie korzysta z usług jednej z firm księgowych Wielkiej Czwórki — Deloitte, EY, KPMG i Pricewaterhousecoopers (PwC) — do audytu swoich ksiąg. Ponadto pojawiło się pytanie czy jego giełda zamierza dostarczyć pliki i dane audytorom by mogli przeprowadzić audyt. Szef Binance po prostu odpowiedział:

Wielu z nich nawet nie wie, jak przeprowadzać audyt giełd kryptowalut.
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze