Aktywa kryptowalutowe mają świetlaną przyszłość?

Podobnie jak akcje, kryptowaluty miały zły rok. Na aktywa kryptowalutowe, które mają status aktywów ryzykownych, mogą mieć wpływ ogólne zmiany gospodarcze ze względu na ich spekulacyjny charakter. I w rzeczywistości tak było – aktywa cyfrowe stały się klasą aktywów najbardziej dotkniętą przez to, co wydarzyło się w 2022 r.

Wraz z rekordowymi podwyżkami stóp procentowych narzuconymi przez Fed w 2022 r., aktywa cyfrowe weszły rownież w gwałtowny trend spadkowy. Po tym spadku nastąpiły bankructwa i oszukańcze działania niektórych głównych giełd i firm kryptograficznych, w tym FTX, a rynki kryptowalut rozczarowywały swoich inwestorów przez cały rok.

Aktywa kryptowalutowe według ekspertów

James Royal z nowojorskiej firmy świadczącej usługi finansowe Bankrate zapytał ekspertów, jak ten proces upadku, zwany „krypto zimą”, będzie przebiegał w przyszłym roku. I ogólnie rzecz biorąc, eksperci wydają się mieć wyjątkowo mroczny pogląd na waluty cyfrowe.

„Pokrzywdzeni inwestorzy na to zasłużyli” — mówi Marilyn Cohen, dyrektor generalny Envision Capital. „Połknęli pigułkę krypto i wierzyli, że jest to magazyn wartości” – powiedział Cohen. „Jednak kryptowaluty powstały z niczego i nie mają żadnej wartości.”

„Upadek kryptowalut pokazuje ludziom, o co w tym wszystkim chodzi: o wielkie nic” – powiedział Kim Forrest, dyrektor ds. inwestycji i założyciel Bokeh Capital Partners.

Dyrektor generalny Washington, Michael Farr, powtórzył wiele z tych opinii. „Kryptowaluty, które nie mają żadnej wartości wewnętrznej lub waluty fiducjarnej, polegają na tym, ile następny kupujący jest skłonny zapłacić, aby określić wartość cyfrowego pieniądza. Kiedy nastroje stają się negatywne, ceny spadają. Wierzę, że gdy zmienią się nastroje, wartości kryptowalut również się odbudują. Są to wysoce spekulacyjne inwestycje.”

Rok 2022 ogromnym ciosem dla kryptowalut

Charles Lieberman, dyrektor ds. inwestycji w Advisors Capital Management również opisuje tegoroczny krach jako „wielki cios dla kryptowalut”. „Spekulanci będą nadal spekulować, ale kryptowaluty wciąż są dalekie od bycia aktywami głównego nurtu. Ryzyko pozostaje więc wysokie.” – powiedział Lieberman.

Dec Mullarkey, dyrektor generalny SLC Management, zwraca uwagę, że problem aktywów cyfrowych, których łączna wartość 3 bilionów dolarów w 2021 roku spadła poniżej 1 biliona dolarów do końca 2022 roku, nie ma efektu rozlewania się na inne tradycyjne rynki finansowe. „Na szczęście problemy krypto mają tendencję do pozostawania w świecie krypto ”, mówi Mullarkey. „Ryzyko polega jednak na tym, że utrzymujący się wysoki stres zmusza tradycyjne aktywa do likwidacji w celu pokrycia strat, które podsyciły zmienność na innych rynkach” – powiedział Mullarkey. „Na razie wydaje się, że reakcja łańcuchowa na szersze rynki jest bardzo niewielka.”

Sameer Samana z Wells Fargo wyróżnia się jako jedyny inwestor pozytywnie nastawiony do rynków kryptowalut. Samana mówi: „Uważamy, że technologia kryptowalut jest obiecująca i że długoterminowy wstrząs będzie pozytywny dla silniejszych uczestników, takich jak firmy internetowe z późnych lat 90. i wczesnych 2000”.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze