Inwestorzy-miliarderzy ufają kryptowalutom

5 544

Kryptowalutowa zima wyraźnie przestała być sezonowym określeniem w 2022 roku i stała się nazwą całorocznego załamania. Jednak pomimo pesymistycznej pogody i swego rodzaju apokalipsy eksperci oraz inwestorzy pozostają pewni kryptowalut i ich wartości.

Wartość jest w korzyści

Branża wydaje się być w cieniu klęski FTX i aresztowania Sama Bankmana-Frieda. Ale pomimo tego pesymizmu i zguby, eksperci oraz inwestorzy nadal mocno wierzą w kryptowaluty i ich wartość, a wiara ta wydaje się zbyt silna, aby odstraszyły ją opinie dysydentów. Nie ma zmiany w zaufaniu do kryptowalut także u słynnego miliardera Marka Cubana oraz wielu innych jemu podobnych. Cuban twierdzi, że jego zaufanie do kryptowalut wynika z ich wartości.

Miliarder przedsiębiorca i właściciel drużyny NBA Dallas Mavericks, Mark Cuban, mówi, że pomimo upadku FTX inwestuje w kryptowaluty głównie dlatego, że wierzy w inteligentne kontrakty i wciąż odnosi korzyści w tej dziedzinie. „Wartość kryptowaluty wynika z aplikacji działających na jej platformie i użyteczności, którą tworzą te aplikacje ” – mówi Cuban.

Inwestorzy: Bitcoin ma moc przetrwania

Według niedawno opublikowanej ankiety przeprowadzonej przez nowojorską firmę Bakkt , zajmującą się zarządzaniem aktywami cyfrowymi, konsumenci wydają się ignorować zmienność rynku i upadek FTX w 2022 roku. Przed upadkiem FTX 89% posiadaczy kryptowalut powiedziało, że kupi kryptowaluty w przyszłości, podczas gdy po bankructwie FTX poziom nastrojów spadł tylko o 7%. Zgodnie z badaniem zainteresowanie i ciekawość kryptowalut pozostaje stała.

„Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin, pokazały już, że oferują prawdziwą wartość i mają moc przetrwania” — mówi Dan O’Prey, dyrektor ds. produktów Bitcoin i Crypto w Bakkt. „Wierzę, że bitcoin różni się i jest wyjątkowy od krypto, ponieważ mówimy o prawdziwie zdecentralizowanej, cyfrowej gotówce bez zarządcy” – powiedział O’Prey. „Użyteczność Bitcoina rośnie zarówno pod względem adopcji, jak i wdrażania ”.

O’Prey dodaje, że podczas bessy to właśnie tego rodzaju zmienność ujawnia niektóre niezrównoważone i złośliwe praktyki. „To nie jest pierwszy kryzys i nie będzie ostatni, ale wszystko, co wydarzyło się w ostatnim czasie, pomaga uratować rynek przed złymi osobami”, mówi O’Prey, zauważając, że to, co wydarzyło się w FTX, nie było porażką kryptowaluty technologii, ale porażka instytucjonalna spowodowana oszustwem. „Długoterminowi gracze będą otwarci na przejrzystość w zakresie praktyk i chętnie przyjmą regulacje oparte na dobrych intencjach” — mówi O’Prey.

Przyszłość kryptowalut po FTX

Ric Edelman, założyciel Digital Assets Council of Financial Professionals, mówi, że po FTX na rynku pojawiło się kilka pozytywnych zmian. Chodzi między innymi o ogłoszenie Warner Music, że fani mogą kupować i słuchać muzyki NFT za pośrednictwem łańcucha blokowego Polygon. Nie bez echa pozostało również oświadczenie Goldman Sachs, że planuje wydać „dziesiątki milionów dolarów” na zakup lub zainwestowanie w firmy krypto. Te przykłady wyróżniają się jako najbardziej obiecujące i mające pozytywny wydźwięk.

Ponadto dyrektor generalny Goldman Sachs, David Solomon, pisze w felietonie w Wall Street Journal: „Gwałtowny upadek FTX poddał pod wątpliwość technologię blockchain, oprogramowanie stojące za kryptowalutami i aktywami cyfrowymi. Podczas gdy w przeciwieństwie do innych fal innowacji, technologia blockchain zakłóciła ściśle regulowane branże. Może nie oznaczało to, że wynalezienie poczty e-mail, FedEx czy UPS stało się przestarzałe. Jednak technologie blockchain, takie jak płatności typu peer-to-peer i monetyzacja tradycyjnych aktywów, zmieniły wszystko – od sposobu pozyskiwania pieniędzy przez firmy po praktyki w zakresie handlu akcjami jakimi posługują się inwestorzy. Miało to i nadal będzie miało daleko idące implikacje dla światowej gospodarki”.

Komentarze