Rosja ujawnia swoje zapasy złota

Rosja ujawnia swoje zapasy złota

Po długiej przerwie w raportowaniu Rosja rzuciła trochę światła na to, ile złota kupiła w ciągu ostatniego roku.

Zgodnie z marcowym komunikatem Banku Centralnego Rosja kupiła milion uncji (31 ton) złota po inwazji na Ukrainę.

Według stanu na marzec 2023 r. Bank Centralny Rosji posiada 74,9 mln uncji złota o wartości 135,6 mld USD. To o milion uncji więcej niż 73,9 mln uncji odnotowanych w lutym 2022 r. – ostatni komunikat o stanie rezerw przed wprowadzeniem zachodnich sankcji wobec Rosji.

Niedawny zakup złota przez Rosję jest znacznie mniejszy niż w Chinach. W tym samym okresie jednego roku Ludowy Bank Chin kupił ponad 100 ton złota.

Jednak 31 ton Rosji wciąż robi wrażenie, biorąc pod uwagę, że niektórzy analitycy debatowali, czy kraj będzie zmuszony sprzedać część swojego złota, aby pokryć rosnący deficyt budżetowy.

Kupowanie złota to stały trend, a banki centralne na całym świecie kupują najwięcej złota w historii w 2022 r., kupując 1136 ton, według Światowej Rady Złota.

Wiosną 2020 roku Rosja na krótko zawiesiła oficjalne zakupy złota, powołując się na silny popyt wewnętrzny. Od tego czasu zakupy zostały wznowione, ale na bardziej umiarkowanych poziomach.

Patrząc na ogólne zmiany w rosyjskich rezerwach między lutym 2022 a marcem 2023, całkowity wolumen spadł o 8,9% do 574,247 miliardów dolarów. Całkowite rezerwy walutowe spadły o 11,9% do 438,683 mld USD, a rezerwy złota wzrosły o 2,5% do 135,564 mld USD. Udział złota w rezerwach wzrósł do 23,6% z 21% odnotowanych rok temu, podał bank centralny kraju.

Zwiększenie udziału rezerw złota jest zgodne z wpływem zachodnich sankcji, które ograniczają zdolność Rosji do zarządzania rezerwami walutowymi. Rosja zwiększyła również swoją ekspozycję na chińskiego juana w ciągu ostatniego roku.

Przeczytaj także : Po podwyżce stóp o 25 pb ceny złota rosną – tym razem „gołębi” Powell zapewnia, że system bankowy jest zdrowy

Rośnie wymiana handlowa w chińskich juanach

W tym tygodniu rosyjski bank centralny ogłosił również nowe środki, które sprawiają, że utrzymywanie zobowiązań w „nieprzyjaznych” walutach staje się droższe dla lokalnych banków komercyjnych. Dokonano tego poprzez podniesienie rezerwy obowiązkowej dla „nieprzyjaznych” walut do 7,5% przy jednoczesnym obniżeniu jej dla innych do 5,5%.

„Bank Rosji wprowadza zróżnicowane stopy rezerwy obowiązkowej dla zobowiązań w walutach nieprzyjaznych państw” – poinformował bank.

„Celem tego jest „promowanie zmian w składzie zobowiązań walutowych instytucji kredytowych w kierunku większego udziału walut krajów zaprzyjaźnionych, przy jednoczesnym utrzymaniu warunków dla dalszego ogólnego spadku udziału walut obcych w bilansach banków ”.

Zasada wchodzi w życie 1 kwietnia 2023 roku.

Również podczas wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie w tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że popiera wykorzystanie chińskiego juana do regulowania handlu między Rosją, Azją, Afryką i Ameryką Łacińską.

„Już dwie trzecie obrotów handlowych między naszymi krajami odbywa się w rublach i juanach. Jesteśmy za używaniem chińskiego juana w rozliczeniach między Rosją a krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej” – powiedział podczas wspólnego spotkania oświadczenie w tym tygodniu.

Może Cię zainteresuje :

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!