Zobacz, jakie okazje mogły uciec Ci sprzed nosa
Nie ma drugiego takiego rynku jak kryptowaluty. Zrodził on prawdopodobnie więcej milionerów niż jakakolwiek inna branża na świecie. Rynek to cierpliwy nauczyciel, który wkłada nam do głów pewne zasady. Jeśli się do nich dostosujemy, może to zaowocować w przyszłości satysfakcjonującym poziomem zasobności naszych portfeli.
Trudno oszacować dokładną liczbę kryptowalutowych milionerów. Tak czy inaczej, branża aktywów cyfrowych zmieniła się w ciągu zaledwie 11 lat diametralnie – z praktycznie nieistniejącej do wartej ponad 2 bilionów dolarów.
Z tego powodu, inwestowanie w kryptowaluty stało się w ciągu ostatnich kilku lat jednym z najgorętszych trendów. Nie wydaje się, aby w najbliższej przyszłości coś miałoby się w tym względzie zmienić. Ludzi, którzy dorobili się na kryptowalutach jest już nader wielu, a ich liczba będzie najpewniej nadal rosła.
Można zatem zadać pytanie, które z aktywów cyfrowych mogły uczynić Cię milionerem i jakich lekcji udzielił nam w tej kwestii rynek?
Moneta Binance (BNB), czyli token giełdowy
BNB pokazało nam potencjał wzrostu możliwy, gdy jedna z największych giełd na świecie wypuszcza własny token. Aktywo to może poszczycić się doskonałym przypadkiem użycia. Wiele giełd, które zdecydowały się na podobny ruch, świadczy za dowód tego, że potencjał wzrostu może być w takich przypadkach niezwykły.
Uruchomiona w 2017 roku firma rozwinęła w ciągu czterech lat jedną z największych giełd na świecie. Żeby tego było mało, jej token zaoferował użytkownikom jeden z najwyższych zwrotów z inwestycji, z jakim mieliśmy kiedykolwiek do czynienia w całej historii kryptowalut.
Na początku 2017 r. cena BNB wynosiła 0,10 USD.
Pięć miesięcy temu token osiągnął najwyższy w historii poziom 690 USD.
Dziś kosztuje około 470 USD.
Dokonana 4 lata temu inwestycja w BNB w wymiarze 500 USD przyniosłaby 5000 BNB.
Przy dzisiejszej cenie byłoby to warte: ~ 2 350 000 USD.
Ethereum (ETH)
Blockchain Ethereum zaoferował rynkowi (między innymi) smart kontrakty i zwiększył ekspozycję na tokeny niewymienialne (NFT). Jeśli zatem w kontekście jakiegoś nowego coina poczujesz przedsmak prawdziwej rewolucji (innowacji), warto przeanalizować projekt od A do Z. Od samego początku swojego istnienia ETH eksplodowało zarówno pod względem popularności, jak i ceny rynkowej.
Sześć lat temu (21 października 2015 r.) ETH kosztowało 0,42 USD.
Pięć miesięcy temu token osiągnął rekord ceny 4262 USD.
Dziś kosztuje około 3600 USD.
Gdybyś 6 lat temu zainwestował w ETH 500 USD, miałbyś dzisiaj około 1190 ETH.
Przy dzisiejszej cenie Twój portfel byłby wart 4 200 000 USD.
Solana (SOL)
Uważana przez niektórych za „zabójcę Ethereum” Solana oferuje usługi sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi) / zdecentralizowanych aplikacji (DApps).
Projekt działa w oparciu o hybrydę modelu proof of stake o nazwie proof of history, który pomaga przetwarzać transakcje szybko, bezpiecznie i przy niskich opłatach transakcyjnych.
Wprowadzone na rynek w marcu 2020 r. aktywo miało jedno z najszybciej rosnących ROI w ciągu ostatniego roku.
Nieco ponad rok temu (11 maja 2020 r.) 1 SOL kosztowała 0,50 USD.
Miesiąc temu moneta osiągnęła rekord ceny 214 USD.
Dziś kosztuje około 150 USD.
Gdybyś rok temu zainwestował w Solanę 500 USD, miałbyś teraz 1000 SOL.
Przy dzisiejszej cenie byłoby to warte około 150 000 USD.
Dogecoin (DOGE)
Ta stworzona dla żartu kryptowaluta wydała na świat wielu milionerów. Spopularyzowana przez Elona Muska moneta zyskała popularność głównie ze względu na międzynarodowy urok memów. Dogecoin złamał wszystkie zasady, w tym brak limitu podaży, a mimo tego nadal był w stanie osiągnąć jeden z najwyższych zwrotów z inwestycji, jakie kiedykolwiek obserwowaliśmy w przypadku kryptowalut.
Sześć lat temu (7 maja 2015 r.) Dogecoin notowany był po 0,00008547 USD.
8 maja 2021 r. cena kryptowaluty osiągnęła szczyt na poziomie 0,7376 USD.
Dziś kosztuje około 0,2367 USD.
Datowana na 6 lat wstecz inwestycja 500 dolarów w DOGE, kiedy była ona notowana na najniższym poziomie w historii 0,00008547, przyniosłaby 5 850 005 DOGE.
Przy aktualnej cenie rynkowej, łączny wymiar takiej inwestycji wyniósłby dzisiaj 1 384 696 USD.
Gdybyś miał szczęście sprzedać taki stack na najwyższym, historycznym poziomie ceny, jego wartość opiewałaby na 4 314 963 USD.
Ripple (XRP)
To stworzone ponad siedem lat temu aktywo służy do obsługi masowego przetwarzania międzynarodowych przelewów środków z udziałem banków rozproszonych po całym świecie.
Sześć lat temu (7 czerwca 2014 r.) XRP kosztowało 0,002802 USD.
Cztery lata temu moneta osiągnęła najwyższą cenę w historii: 3,84 USD.
Dziś kosztuje około 1,12 USD.
Gdybyś siedem lat temu ulokował w XRP 500 USD, miałbyś dzisiaj 178 443 XRP.
Gdybyś miał szczęście sprzedać przy ATH (4 lata temu), miałbyś 685 221 USD.
Przy dzisiejszej cenie taki stack byłby wart 205 209 USD.
Cardano (ADA)
Cardano jest pod wieloma względami podobne do Ethereum. Oferuje możliwość budowania zdecentralizowanych aplikacji w oparciu o smart kontrakty. Kryptowaluta powstała w 2017 roku. Warto również wspomnieć, że Cardano było jednym z pionierów walidacji proof-of-stake.
Cztery lata temu (1 października 2017 r.) Cardano było notowane po 0,017 USD.
W zeszłym miesiącu (2 września 2021 r.) jego cena osiągnęła historyczny poziom 3,10 USD.
Dziś kosztuje około 2,17 USD.
Zakładając, że 4 lata temu (przy historycznym minimum) zainwestowałbyś w ADA 500 USD, miałbyś dzisiaj 29 411 ADA.
Przy dzisiejszej cenie rynkowej Twoje coiny byłyby warte 63 821 USD.
Jaka nauka płynie z historii tych (i oczywiście wielu innych) projektów?
Oprócz szans na spektakularne zwroty, które mogła przynieść inwestycja w wymienione wyżej projekty, rynek dał nam kilka cennych lekcji. Płynące z nich wnioski możemy wykorzystać w przypadku kolejnych, być może nieodkrytych jeszcze „Świętych Graali” świata kryptowalut.
1. Aby zmaksymalizować potencjał zysku, musisz pozostać w grze
Śledzenie rynków to jedno, a bycie ich aktywnym uczestnikiem to drugie. Chociaż nie wszystkie notowane na rynkach kryptoaktywa oferują aż tak wysokie stopy zwrotu, zasada jest prosta: jeżeli nie zdecydujesz się na zakup, Twoje szanse na jakiekolwiek ROI wynoszą dokładnie 0%.
2. Wartość rośnie w czasie; HODL popłaca
Rozwój sytuacji na niektórych z tych rynków klarował się w ciągu wielu lat. Możliwe byłoby, rzecz jasna, dokonywanie w tym czasie wielu trade’ów, które przyniosłyby być może nawet jeszcze większe zyski. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na trzymanie jakiegoś waloru dłużej, to perspektywę długoterminową warto rozważać w horyzoncie nawet kilku lat.
3. Nawet niewielka inwestycja może zamienić się w fortunę
W tym artykule użyta została arbitralna wartość inwestycji o wartości 500 USD. Równie dobrze można byłoby zainwestować 100 lub 1000 USD. Historia pokazuje, że nie warto odrzucać idei lokowania w obiecujące projekty nawet niewielkich kwot. Chodzi o to, że nawet niewielka inwestycja może przynieść ogromne zyski. Trzeba również pamiętać, że wiele projektów oferuje dodatkowe możliwości zarobkowania na bazie airdropów, stakingu czy wielu innych mechanizmów.
4. Miej strategię wyjścia z rynku; zrealizuj swoje zyski
Kryptowaluty to bardzo niestabilny rynek. Dopóki pozostajesz jego częścią, ani zyski ani straty nie są realizowane. Dopóki nie zdecydujesz się na sprzedaż, to realnie rzecz biorąc, nie zarobiłeś żadnych pieniędzy.
5. Naucz się wychwytywać okazję stosunkowo wcześnie — kupuj tanio
Zanim omówione wyżej coiny znalazły się w pierwszej dziesiątce kryptowalut (pod względem kapitalizacji rynkowej), rozpoczęły swoje życie jako projekty o małej kapitalizacji. Z biegiem czasu wyrosły jednak na jedne z największych aktywów cyfrowych świata. Aby w pełni wykorzystać okazje, które oferuje rynek, inwestuj w projekty relatywnie wcześnie, póki są one nadal klasyfikowane jako projekty o małej kapitalizacji.
źródło: link
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.