Złodziejska Gwiazda – milion dolarów wyparowuje z kolejnego projektu NFT!

Kolejne perfidne oszustwo w świecie kryptowalut. Projekt NFT „Lucky Star Currency” (LSC), który obracał się wokół tematyki astrologicznej właśnie okradł swoich użytkowników. Kwota, która “wyparowała”, to milion dolarów, jak podaje raport blockchainowej firmy zabezpieczeń Certik.

Konto odpowiedzialne za wdrażanie projektu LSC wywołało funkcję „withdrawToken” w kontraktach NFTMerge i AdwardCenter. To spowodowało usunięcie ponad 1 miliona LSC z tych kontraktów. Następnie oszuści zamienili tokeny na stabilną kryptowalutę BUSD i przesłali je na inne konto.

https://twitter.com/CertiKAlert/status/1711297215254159490

Projekt Lucky Star Currency jest oparty na NFT i został założony przez astrologów. Skierowany jest głównie na chiński rynek inwestycji kryptowalutowych. Zespół projektu promuje go na platformie X pod nazwą użytkownika @AstrAstrol75591. Przed oszustwem projekt Lucky Star Currency intensywnie promowoano na chińskiej aplikacji informacyjnej Toutiao oraz platformie Q&A Zhihu. Na dzień dzisiejszy października strona internetowa projektu oraz interfejs użytkownika są już niedostępne.

Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć o startującym dziś procesie Sama Bankmana-Frieda, byłego CEO FTX

Czy to jedyny scam NFT tych ludzi?

Około 3 nad ranem (czasu UTC) dnia 9 października adres BNB Smart Chain wycofał ponad 1,6 miliona LSC z kontraktu AwardCenter dla projektu Lucky Star Currency. W kolejnej transakcji zostało wycofanych dodatkowe 1,4 miliona LSC z kontraktu NFTMerge projektu. Po wyczerpaniu środków, atakujący zamienił je na ponad 1 milion BUSD za pośrednictwem Pancake swap, a następnie przesłał na kolejne konto. Co ważne – to konto otrzymywało już inne przelewy w BUSD, z różnych innych źródeł przez ostatnie 82 dni! Co sugeruje, że może istnieć więcej niż jedno oszustwo wpłacające na nie środki.

NFT
Konto LSC na X, z oficjalnym adresem. Źródło: certik.com

Według Certik, kontrakty, które zaatakowano, wymieniano na Telegramie jako oficjalne kontrakty projektu. Dodatkowo dane blockchain pokazują, że konto atakujące jest odpowiedzialne za wdrożenie kontraktu AwardCenter.

Oszustwa w świecie chińskich projektów stają się powtarzającym się problemem w przestrzeni Web3. Prowadzenie centralnej giełdy kryptowalutowej jest nielegalne w Chinach. Dlatego użytkownicy, którzy wpłacają środki na chiński protokół, który ma elementy centralizacji, mogą ryzykować konfiskatę swoich środków przez policję.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze