Wszystko co musisz wiedzieć o startującym dziś procesie Sama Bankmana-Frieda – byłego CEO FTX.

Długo wyczekiwany proces byłego CEO FTX, Sama Bankman-Frieda, rozpoczyna się właśnie dziś!
Oto, co musisz wiedzieć.

Sam Bankman-Fried staje dziś przed sądem po głośnym upadku giełdy kryptowalutowej FTX. Proces karny Bankman-Frieda zaplanowano na 21 dni – od 4 października do 9 listopada. Bankman-Fried przebywa w areszcie od 11 sierpnia i starał się uzyskać tymczasowe zwolnienie, aby przygotować się do procesu. Proces rozpoczął się od wyboru ławy przysięgłych 3 października, dziś natomiast rozpoczyna się sama rozprawa. 

Sędzia Stanów Zjednoczonych, Lewis Kaplan, odrzucił ostatni wniosek o zwolnienie Bankman-Frieda, z obawy przed ucieczką przed długotrwałym więzieniem w przypadku skazania. Sam uzyskał jednak zgodę na spotkania z zespołem prawnym w dniach rozpraw.

Kiedyś uważana za „ukochane dziecko” branży kryptowalutowej, giełda FTX została założona w 2019 roku przez Bankman-Frieda i Gary’ego Wanga. Firma przeprowadziła szereg rund finansowania i zyskała rozgłos dzięki sponsorowaniu i kampaniom. W ciągu trzech lat firma pozyskała znaczne środki i z każdym miesiącem stawała się coraz popularniejsza. Jej upadek zaczął się w listopadzie 2022 roku z powodu problemów związanych z firmą Alameda Research Bankmana-Frieda i jej zależnością od tokena FTX (FTT). Upadek giełdy nastąpił po ogłoszeniu przez CEO Binance sprzedaży tokenów FTT, co spowodowało kryzys płynności w FTX. Następnie FTX, FTX US i Alameda Research weszły w postępowanie upadłościowe w listopadzie 2022 roku, a Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska CEO.

Zobacz też: Jak Ibiza powoli staje się „Wyspą Kryptowalut” – opowieść o mariażu blockchaina i nocnego życia klubów na szalonej wyspie.

Co grozi byłemu CEO FTX?

Bankman-Fried staje przed siedmioma zarzutami, w tym zarzut spisku i oszustwa związanymi z upadkiem giełdy. Zarzuty początkowo obejmowały osiem punktów, ale jeden z zarzutów został wycofany w lipcu 2023 roku w wyniku umowy ekstradycyjnej z Bahamów, skąd Bankman-Fried został deportowany. Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że na proces zostaną wezwani świadkowie, w tym byli klienci, inwestorzy i pracownicy FTX. Prokuratorzy oczekują zeznań klientów dotyczących polityki depozytowej giełdy i inwestorów na temat roli FTX jako depozytariusza środków użytkowników.

Rysunek z sali sądowej z dnia wczorajszego. Źródło: cnn.com

Bankman-Fried może zostać skazany na długą odsiadkę w więzieniu jeśli zostanie udowodniona mu wina. Najcięższe zarzuty niosą maksymalny wyrok 20 lat, a łączna kara może przekroczyć nawet 100 lat. Mimo wszystkich zarzutów, Bankman-Fried utrzymuje swoją niewinność i nie przyznał się do winy we wszystkich zarzutach.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze