Zeznania w sprawie FTX – ten jeden tweet położył całą giełdę? Tak właśnie zeznała była dziewczyna Bankmana-Frieda

Caroline Ellison, była dyrektorka generalna Alameda Research, zeznała w sądzie co było jedną z przyczyn upadku giełdy FTX. Według niej pojedynczy tweet od dyrektora generalnego Binance, Changpeng „CZ” Zhao, pociągnął za sobą lawinę zdarzeń.

Podczas zeznań w procesie karnym Sama „SBF” Bankman-Frieda Ellison obarczyła CZ i jego aktywność w mediach społecznościowych częściową winą za upadek FTX. Chodzi o słynnego już tweeta na Twitterze z 6 listopada 2022 roku. CZ ogłosił w nim, że Binance zlikwiduje swoje udziały w Tokenie FTX (FTT) „ze względu na niedawno ujawnione informacje.” Według licznych analiz, likwidacja tokenów skłoniła inwestorów detalicznych do naśladowania Binance i wypłacenia środków z FTX. To doprowadziło do zatrzymania wypłat na platformie FTX i złożenia wniosku o upadłość kilka dni później – 11 listopada.

Poniżej opisywany Tweet:

CZ odrzucił zarzuty, że jego tweet „zniszczył FTX”. Według niego „Zdrowy biznes nie może zostać zniszczony przez jeden tweet.” Wskazał na aktywność społecznościową Ellison z 6 listopada. Stwierdził, że oferta Alameda w zakresie zakupu udziałów FTT od Binance „była prawdziwą przyczyną, dla której ludzie zaczęli pozbywać się tokenów”.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja – Arabia Saudyjska i Chiny tworzą nowy system oparty na języku arabskim

Upadek FTX – sprawa trwa

Według Ellison, chociaż tweet wydatnie przyczynił się do upadku FTX, główną przyczyną było mimo wszystko co innego. Chodzi o pożyczkę Alameda w wysokości 10 miliardów dolarów od giełdy, której nie była w stanie spłacić. W swoich zeznaniach na procesie SBF 10 października Ellison stwierdziła, że Bankman-Fried polecił jej, aby Alameda zabrała miliardy dolarów z FTX bez zgody użytkowników.

FTX
Ellison przed salą sądową. Źródło: mktw.net

Informacje dostarczone przez byłą dyrektorkę generalną Alameda, i byłą dziewczynę Sama rzucają dużo nowych szczegółów na sprawę oszustw i upadku FTX. Dotychczas w trakcie procesu zeznała na przykład o ambicjach Bankmana-Frieda dotyczących zostania prezydentem Stanów Zjednoczonych. O tworzeniu wielu „alternatywnych” arkuszy kalkulacyjnych finansów Alameda do przedstawienia firmie Genesis. Wspomniane zostało także poszukiwanie przez SBF potencjalnego wsparcia ze strony księcia koronnego Arabii Saudyjskiej, Mohammada ibn Salmana. Jej zeznania podczas przesłuchania przeprowadzonego przez obrońcę Marka Cohena skupiały się na wiedzy Bankmana-Frieda na temat działalności Alameda.

Ellison pojawiła się na sali sądowej siódmego dnia procesu karnego SBF, który rozpoczął się 3 października. Była jedną z pierwszych osób z upadającej giełdy i Alameda, która przyznała się do winy. Było to w ramach porozumienia z władzami USA w zamian za swoje zeznania.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze