Sztuczna inteligencja – Arabia Saudyjska i Chiny tworzą nowy system oparty na języku arabskim!

Sztuczna inteligencja – Uniwersytet imienia króla Abdullaha ds. Nauki i Technologii (KAUST) w Arabii Saudyjskiej nawiązał współpracę z dwoma chińskimi uniwersytetami. Wszystko aby stworzyć system sztucznej inteligencji (SI) skoncentrowany na języku arabskim.

Duży model językowy (LLM – Large Learning Model) o nazwie AceGPT, został zbudowany na platformie LlaMA2 firmy Meta. Uruchomił go chińsko-amerykański profesor z KAUST, we współpracy z Wydziałem Nauk o Danych, Chińskim Uniwersytetem w Hongkongu, Shenzhen (CUHKSZ) i Instytutem Badań BigData w Shenzhen (SRIBD).

Logo ACEGPT. Źródło: hashtelegraph.com

Zgodnie z oficjalną stroną projektu na GitHubie, model zaprojektowano jako asystent sztucznej inteligencji dla użytkowników posługujących się językiem arabskim i ma być w stanie odpowiadać na pytania w tym języku. Jednakże, ostrzeżenie na stronie projektu mówi, że model ten nie musi dawać „satysfakcjonujących rezultatów” w innych językach.

Dodatkowo, twórcy projektu wzmocnili model, aby rozpoznawać możliwe rodzaje nadużyć. Takie jak niewłaściwe korzystanie z wrażliwych informacji, tworzenie szkodliwych treści, szerzenie dezinformacji lub brak zabezpieczeń. Projekt ostrzega również użytkowników o konieczności odpowiedzialnego korzystania z modelu ze względu na brak pełnych badań bezpieczeństwa.

Jak mówią jego twórcy: “Nie przeprowadziliśmy wyczerpującej kontroli bezpieczeństwa modelu, dlatego użytkownicy powinni zachować ostrożność. Musimy mocno podkreślić konieczności odpowiedzialnego i rozważnego korzystania z naszego modelu.” AceGPT, został stworzony na podstawie dostępnych danych open-source oraz danych zebranych przez badaczy.

Zobacz też: Postawią pomnik Kabosu – psu, który zainspirował logo DOGE! Raczej nie zdziwi Cię kraj, w którym zostanie odsłonięty ten pomnik

Arabia Saudyjska i sztuczna inteligencja

To wydarzenie zgrywa się z momentem, gdy Arabia Saudyjska kontynuuje starania mające na celu stanie się liderem regionalnym w dziedzinie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. W lipcu tego roku, bank centralny Arabii Saudyjskiej nawiązał współpracę z Hongkońską Władzą Monetarną w zakresie płatności. Wcześniej, w lutym, rząd Arabii Saudyjskiej nawiązał współpracę z platformą metaverse Sandbox w celu przyspieszenia planów dotyczących przyszłości metaverse. W sierpniu, regulacyjne organy Stanów Zjednoczonych wezwały producentów chipów AI, takich jak Nvidia i AMD, do ograniczenia eksportu. Chodzi o zaawansowane układy półprzewodników używanych do rozwoju sztucznej inteligencji do niektórych krajów na Bliskim Wschodzie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze