Japonia uruchomi CBDC oparte na jenie już w przyszłym roku! Wszystko gotowe do startu DCJPY

Japońska waluta cyfrowa (CBDC) wspierana jenem, DCJPY, zostanie uruchomiona w lipcu 2024 roku. Dziś DeCurret Holdings, firma zajmująca się walutami cyfrowymi i płatnościami elektronicznymi, opublikowała białą księgę swojego projektu kryptowaluty „DCJPY”. Organizacja planuje uruchomienie monety w lipcu 2024 roku. DeCurret zorganizuje seminarium na temat białej księgi, wyjaśniając główne punkty projektu 18 października. Spotkanie odbędzie się w Tokio, ale nie będzie transmitowane online.

Według white paper, sieć DCJPY, która zarządza kryptowalutami cyfrowymi, będzie składać się z dwóch Obszarów. Obszar Finansowy (dawniej: Obszar Ogólny) – w nim uczestniczą emitujące banki. Drugi to Obszara Biznesowy, w którym przedsiębiorstwa rozwijają swoją działalność, a transakcje są łączone poprzez wzajemne połączenia. 

DCJPY, zarządzane przez banki w Obszarze Finansowym, będzie świadczył usługi, emitując depozyty bankowe jako kryptowaluty cyfrowe na blockchainie. DCJPY jest zbudowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać środki zabezpieczenia. Projekt korzysta także z wiedzy z zakresu działalności bankowej, takie jak weryfikacja tożsamości i zarządzanie środkami. Można więc powiedzieć, że jest to metoda wdrożenia o wysokiej zgodności z Web3, jednocześnie zachowując ciągłość z istniejącą infrastrukturą finansową.

CBDC
Struktura planowanego CBDC. Źródło: www.decurret-dcp.com

Obszar Biznesowy może emitować aktywa, takie jak NFT, tokeny zabezpieczeń (ST) i tokeny zarządzania (GT) na sieci blockchain. Automatyzacja operacji handlowych i rozliczeń płatności może być realizowana w pełni na tej usłudze za pośrednictwem smart kontraktów. A także przy użyciu DCJPY zarządzanego przez banki w ich obszarach finansowych. Sieć zapewnia także zdolność integracji z zewnętrznymi blockchainami i systemami zewnętrznymi, co pozwala na współpracę między systemami biznesowymi.

Zobacz też: Złodziejska Gwiazda – milion dolarów wyparowuje z kolejnego projektu NFT!

Japńskie CBDC zaangażuje wielu graczy

Głównym emitentem DCJPY, który będzie wsparty depozytami w jenach japońskich, będzie Aozora Bank, podmiot komercyjny z 19 oddziałami krajowymi w Japonii. W 2021 roku DeCurret informowało o konsorcjum skadającym się z 70 japońskich firm, które miały uczestniczyć w sieci DCJPY. Chociaż w białej księdze nie podano konkretnych nazw uczestników sieci, to samo DeCurret jest wspierane przez 35 spółek akcyjnych, w tym m.in. Japan Post Bank, Mitsubishi i Dentsu Group. Zaangażowani są więc liczni duzi gracze z rynku japońskiego.

W maju 2023 roku Bank Japonii opublikował wyniki drugiej fazy swojego eksperymentu z walutą cyfrową banku centralnego. Ostateczna decyzja o wydaniu „cyfrowego jena” zostanie podjęta do 2026 roku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze