Zaufanie do stablecoinów

Woman's Hand Placing Last Alphabet Of Word Trust Over Wooden Block
2 304

Zaufanie do stablecoinów jest „dużo ważniejsze” niż zabezpieczenie

Ponieważ debata na temat wiarygodności stablecoinów nasila się ze względu na kazus Terry, jeden z ekspertów uważa, że ​​budowniczowie powinni dążyć do zdecentralizowania monet z wyraźnym przypadkiem użycia.

W świetle ostatnich negatywnych zdarzeń rynkowych związanych z upadkiem stablecoina TerraUSD (UST), należy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tego, co sprawia, że ​​stablecoin jest użyteczny.

Współzałożyciel dostawcy usług finansowych kryptowalut VegaX Holdings Sang Lee preferuje zdecentralizowane monety stabilne w stosunku do ich scentralizowanych odpowiedników, ale uważa, że ​​muszą to być monety, którym ludzie mogą zaufać, co stanowi dylemat dla branży.

W rozmowie z Cointelegraph w piątek Lee wskazał, że ważnym narzędziem stablecoina służącym w ekosystemie kryptograficznym było oferowanie traderom jednolitej jednostki rozliczeniowej, podobnie jak dolar amerykański dla rynków globalnych. Zauważył jednak, że „ważny jest też sposób, w jaki te rzeczy są utrzymywane:”

Lee wierzy, że aby stablecoiny były naprawdę użyteczne, ludzie muszą im ufać. Stwarza to dylemat, ponieważ, jak powiedział, „możesz używać waluty tylko wtedy, gdy jej ufasz, ale ufasz jej, ponieważ używają jej inni ludzie”. Jego zdaniem ten dylemat można zdusić w zarodku, zapewniając, że przed budowaniem istnieje szeroki przypadek użycia, ponieważ „przypadek użycia jest nieskończenie ważniejszy niż zabezpieczenie”.

Kwestie zaufania i designu wysuwają się na pierwszy plan dyskusji wokół stablecoina UST, który stracił swój peg i obniżył cenę Terra (LUNA) i Bitcoina (BTC), będących jego zabezpieczeniem. W miarę jak zaufanie do stablecoina szybko osłabło, tak samo zmalała jego użyteczność, zmniejszając wartość LUNY do zera.

Według CoinGecko w branży kryptowalut istnieje obecnie co najmniej 97 stablecoinów, z których większość jest powiązana z USD. Chociaż ta liczba może wydawać się wysoka, Lee mówi, że powinno ich być „nie więcej niż garstka” i powinni dążyć do zdecentralizowania:

„Nie możemy mieć „jednego, który będzie rządził nimi wszystkimi”, ponieważ właśnie to staramy się powstrzymać”.

Wśród pięciu najlepszych stablecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej tylko Dai (DAI) i Magical Internet Money (MIM) dążą do zdecentralizowania.

Lee przyznaje, że nierealistyczne jest oczekiwanie, że wiodące stablecoiny zostaną natychmiast zdecentralizowane, ale uważa, że ​​„powinny być na dobrej drodze do tego w przyszłości”. Pomysł ten wynika z jego postrzegania, że ​​pojedynczym punktem niepowodzenia, który próbuje rozwiązać kryptowaluta, jest „brak przejrzystości i odpowiedzialności” w scentralizowanych walutach.

Wpychając kryptowalutę w bardziej zdecentralizowany krajobraz, Lee ostrzega przedstawicieli branży, by odeszli od postawy bojowej i bardziej na rzecz przyjaznej, opartej na współpracy.

Powiedział:

„Możemy przenieść świat do przodu w ekosystem oparty na blockchain, co ogólnie jest dobrą rzeczą. Ale lepiej mówić o tym, co według nas w blockchain jest ważne, niż krzyczeć, że nasza technologia jest lepsza”.

Wiara w stablecoiny mocno podupadła ale nie wszystkie projekty i rozwiązania budzą nieufność. Stworzony przez Binance BUSD jest dobrym przykładem, że można zaproponować stabilne i bezpieczne rozwiązania, które będzie używane przez społeczność.

Swoją drogą czy wszystkie stablecoiny zostały zdominowane przez Chińczyków ? 🙂

Może Cię zainteresuje:

Komentarze