Xi Jinping: „Wykorzystajmy potencjał gospodarki cyfrowej”

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zwrócił się do krajów G20 o wsparcie powstawania walut cyfrowych banków centralnych (CBDC).

Xi Jinping o roli i potencjale gospodarek opartych o waluty cyfrowe

W swoim wystąpieniu otwierającym międzynarodowe forum, Xi Jinping wezwał światowych liderów do stworzenia zestawu standardów i zasad wspierających cyfrowe formy waluty fiducjarnej.

„Powinniśmy wspierać wiodącą rolę Narodów Zjednoczonych w tej dziedzinie i współpracować, aby wspierać otwarte, uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminujące środowisko dla budowania gospodarki cyfrowej…

G-20 musi również omówić opracowanie standardów i zasad dla walut cyfrowych banków centralnych z otwartą i przychylną postawą oraz odpowiednio radzić sobie ze wszystkimi rodzajami ryzyka i wyzwań, jednocześnie dążąc do rozwoju międzynarodowego systemu walutowego”.

Jinping wzywa do stworzenia nowego, międzynarodowego systemu walutowego

Prezydent Chin powiedział:

„[…] COVID-19 napędził boom nowych technologii, nowych form biznesowych i nowych platform, takich jak 5G, sztuczna inteligencja (AI) i inteligentne miasta, a także przyspieszył rozwój gospodarki bezkontaktowej, takiej jak zakupy online, edukacja online i telemedycyna.

Wszystko to otwiera nowe ścieżki wzrostu gospodarczego. Powinniśmy dostosować się do zmian i przekształcić kryzys w szansę. Możemy pogłębić reformę strukturalną i kultywować nowe motory wzrostu poprzez innowacje naukowe i technologiczne oraz transformację cyfrową.

Moglibyśmy wspierać środowisko sprzyjające rozwojowi gospodarki cyfrowej, zacieśnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa danych, wzmocnić infrastrukturę cyfrową i wyrównać szanse dla firm high-tech ze wszystkich krajów. W międzyczasie musimy stawić czoła wyzwaniom, jakie gospodarka cyfrowa stawia przed zatrudnieniem, podatkami i grupami wrażliwymi, a także dążyć do zlikwidowania przepaści cyfrowej”.

Chińskie CBDC

Chiny testują obecnie cyfrową wersję juana. Do tej pory 2 miliardy juanów o wartości około 299 milionów dolarów zostały wykorzystane w ramach 4 milionów transakcji.

W ubiegłym miesiącu PBoC opublikował projekt nowelizacji obowiązującego prawa bankowości centralnej, który ma na celu zalegalizowanie statusu renminbi w formie cyfrowej i zakazanie wydawania jakichkolwiek innych form tokenów cyfrowych, które mają zastąpić obieg renminbi.

Od początku tego roku, duże państwowe banki komercyjne w Chinach rozpoczęły testy DC / EP wśród kupców w Chengdu, Suzhou, Shenzhen i Xiong’An.

W zeszłym miesiącu władze lokalne w Shenzhen przeprowadziły testy na większą skalę, w ramach których rozdały około 1,5 miliona dolarów w DC / EP pośród 50 000 lokalnych mieszkańców, aby Ci mogli je przetestować.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Może Cię zainteresować:


Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze