Władze kolejnego kraju chcą nałożyć wyższe podatki na kryptowaluty!

Brazylijscy ustawodawcy dążą do wprowadzenia przepisów, które sprawią, że osoby posiadające kryptowaluty za granicą płaciłyby większe podatki.

Jeśli przepisy zostaną zatwierdzone, aktywa kryptograficzne posiadane przez Brazylijczyków za granicą będą podlegać tym samym przepisom podatkowym, co tradycyjne środki finansowe.

Kryptowaluty – nowe stawki podatkowe

Jak donoszą lokalne media, brazylijska komisja kongresowa zatwierdziła poprawki do projektu ustawy, która uznaje kryptowaluty za „aktywa finansowe” do celów podatkowych w inwestycjach zagranicznych. Ponadto projekt ustawy opodatkowuje zyski z wahań cen aktywów kryptograficznych w stosunku do brazylijskiej waluty fiducjarnej, a także wahania kursów walutowych.

Według brazylijskiego kongresmena Merlonga Solano, zmiana przepisów ma na celu promowanie równego traktowania podatkowego, ponieważ inwestycje kryptowalutowe za granicą otrzymują obecnie niższe ulgi podatkowe.

Ustawodawstwo umieszcza aktywa kryptograficzne posiadane przez Brazylijczyków za granicą na tych samych zasadach podatkowych, co tradycyjne aktywa. Zarobki zagraniczne do 6 tys. reali brazylijskich (równowartość 1,2 tys. dolarów) będą na mocy nowych przepisów zwolnione z opodatkowania. Z kolei zarobki między 6 tys. a 50 tys. reali (ok. 10 tys. dolarów) będą podlegały 15-procentowej stawce podatkowej. Powyżej tego progu podatki będą naliczane według stawki 22,5 proc.

Wiadomo już, że zmiany będą miały zastosowanie wyłącznie do giełd kryptowalut, które nie mają swych oddziałów w Brazylii. Nowe zasady mogą sprawić, że lokalne giełdy staną się mniej kosztowną opcją dla niektórych inwestorów, w szczególności tych, których zyski przekraczają najwyższy próg podatkowy. Ponadto prawo może zwiększyć aktywność giełd kryptowalut na poziomie krajowym i przyciągnąć zagranicznych graczy do zakładania oddziałow w Brazylii. Obecnie w tym kraju działa wiele globalnych giełd kryptowalut, w tym Binance, Coinbase, Bitso i Crypto.com, a także lokalni gracze, tacy jak Mercado Bitcoin i Foxbit.

Kongres Brazylii będzie głosował nad ustawą 28 sierpnia. Jeśli zostanie ona zatwierdzona, nowe opodatkowanie wejdzie w życie w styczniu 2024 roku.

Zobacz też: Bankman-Fried za kratami! Sędzia uchylił kaucję!

Brazylia w świecie krypto

W ostatnich miesiącach w Brazylii doszło do wielu istotnych wydarzeń w branży kryptowalutowej. Przypomnijmy, że bank centralny tego kraju całkiem niedawno ogłosił rebranding swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), zwanej teraz Drex. W ramach jej uruchomienia bank centralny planuje wprowadzić system tokenizacji mający na celu rozszerzenie dostępu przedsiębiorstw do kapitału.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze