Weibo zawiesza konta chińskich influencerów kryptowalut

Konta ponad 12-stu chińskich influencerów kryptowalut na chińskiej platformie mediów społecznościowych Weibo stały się dziś niedostępne. Sprawa wydaje się mieć podłoże dotyczące cenzury.

Weibo zawiesza konta chińskich influencerów kryptowalut

Dziś, w sobotę 5 czerwca około godziny 12:00 naszego czasu, chińscy użytkownicy Weibo zaczęli informować, że aż 15 kont influencerów, którzy byli aktywni w przestrzeni kryptowalut, stało się niedostępnych.

Próba kliknięcia w ich awatary skutkuje aktualnie wyświetleniem komunikatu, że dany użytkownik nie istnieje (informacja na podstawie danych zweryfikowanych przez redakcję TheBlock). Każde z niedostępnych kont mogło wcześniej pochwalić się znaczną liczbą obserwujących i aktywnie dyskutowało o bitcoinie, nowych projektach kryptowalutowych, a także o zdecentralizowanych finansach.

SuperBTC, jeden z najbardziej znanych influencerów Weibo w Chinach ze względu na jego wieloletnie zaangażowanie w społeczność, również potwierdził nieoczekiwane zawieszenie konta na chińskiej platformie:

„Weibo, chiński Twitter, zawiesił konta wielu wpływowych influencerów kryptowalut, w tym również moje. Zapraszam do śledzenia mnie tutaj. Przynajmniej Twitter jest bardziej przyjazny dla kryptowalut”.

Weibo nie podał żadnych konkretnych powodów, dla których konta o których mowa powyżej przestały być dostępne. Co ciekawe, wiele kont i to z setkami tysięcy obserwujących, jest na Weibo nadal dostępnych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wśród zawieszonych kont, większość z nich miała w swojej nazwie słowa „bitcoin”, „btc”, „blockchain” czy „coin trader”.

Bitcoin w dół

Wiele wskazuje na to, że to co się stało wywołało pewne obawy o nastroje na rynku kryptowalut. Cena bitcoina spadła o ponad 3% natychmiast po tym, jak wiadomość o zawieszeniu kont na Weibo zaczęła krążyć wśród chińskiej społeczności kryptowalut. Kurs BTC/USD spadł do zaledwie 35 300 USD na Coinbase Pro, a w chwili przygotowywania niniejszej publikacji BTC zmienia właściciela około 35 800 USD.

Zawieszenie kont influencerów na Weibo zostało odebrane przez część rynku jako następstwo komentarzy wygłoszonych niedawno przez Radę Państwa w Chinach, w których wspomniano, że priorytetem w utrzymaniu stabilności finansowej będzie rozprawienie się z działalnością handlową w zakresie wydobywania bitcoinów.

To nie pierwszy raz, kiedy Weibo zawiesiło konta wpływowych kryptowalut lub firm z sektora kryptowalut. Serwis cenzurował wcześniej konta, które należały do ​​Huobi, OKEx i Binance, a także te należące do założyciela Tron Justina Suna czy dyrektora generalnego Binance Changpenga Zhao.

Komentarze