Warstwa 2 Ethereum notuje rekord wartości zablokowanych środków

Całkowita wartość środków zablokowanych (TVL) w protokołach warstwy drugiej (L2) Ethereum wzrosła do nowego szczytu w wysokości 5,64 miliarda dolarów. To ponad 2-krotny wzrost w skali ostatnich kilku miesięcy.

Ponieważ opłaty w warstwie pierwszej mainnetu Ethereum gwałtownie rosły, wielu użytkowników zwróciło się w stronę tańszych blockchainów, takich jak Binance Smart Chain, Polygon czy Fantom. Na szczęście, dzięki rozwiązaniom do skalowania warstwy 2, takimi jak Arbitrum i Optimism w Ethereum, można było złapać nieco oddechu. Rozwiązania te dziedziczą bezpieczeństwo zdecentralizowanej sieci Ethereum, dając jednocześnie użytkownikom dostęp do wszystkich funkcjonalności za ułamek kosztów.

Jak wynika z danych dostarczonych przez witrynę analityczną warstwy 2 L2beat, łączna kwota wartości zablokowanej w różnych protokołach i sieciach warstwy 2 osiągnęła rekordowy poziom 5,64 miliarda dolarów.

Warstwa 2 Ethereum: układ sił

Lwią część rynku L2 z całkowitą wartością zablokowaną na poziomie 2,67 miliarda dolarów (czyli około 45% całości) zajmuje Arbitrum.

Na drugim miejscu, z 975 milionami USD TVL plasuje się zdecentralizowana giełda instrumentów pochodnych dYdX. Trzeci jest DEX Loopring, z 580 milionami USD, jednakżer w tym przypadku większość jego wartości zablokowanej stanowi własny token giełdy, LRC.

Wymiar całowitej wartości zablokowanej w ramach protokołów warstwy drugiej zwiększył się od połowy października prawie dwukrotnie, rosnąc o 110% z 2,68 miliarda dolarów do obecnego poziomu.

Problemy, które należy rozwiązać

Według danych Bitinfocharts, średnie opłaty transakcyjne Ethereum wynoszą obecnie około 40 USD. 9 listopada osiągnęły natomiast swój drugi najwyższy w historii poziom około 65 dolarów. Tak czy inaczej, średnia opłata transakcyjna w sieci Ethereum zwiększyła się w ciągu ostatnich czterech miesięcy o 700%.

Ceny gasu różnią się w zależności od operacji. Zwykły transfer tokena ERC-20 może obecnie kosztować około 45 USD, a bardziej złożona interakcja ze smart kontraktami lub swap może kosztować nawet 140 USD. Opłata za gas z tytułu rejestracji domeny w Ethereum Name Service może kosztować setki dolarów, mimo że sama domena kosztuje zaledwie kilka dolarów rocznie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze