Upadek Grayscale Bitcoin Trust spowodowałby masową wyprzedaż na rynku

5 473

Upadek Grayscale Bitcoin Trust spowodowałby masową wyprzedaż – Scott Melker

Z rynku dochodzą niepokojące sygnały o słabości Grayscale.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) to fundusz, którego głównym aktywem jest Bitcoin. Jest to jedna z pierwszych firm, która umożliwia inwestowanie w Bitcoina i jest dostępna zarówno dla indywidualnych, jak i instytucjonalnych inwestorów. Aktywami funduszu zarządza Grayscale Investments. GBTC pozwala inwestorom na uzyskanie dostępu do ruchu cenowego Bitcoina bez wyzwań związanych z zakupem, przechowywaniem i utrzymaniem BTC. Jednak z powodu różnic pomiędzy ceną jednostki funduszu i jego wartością netto powinien być traktowany jako inwestycja wysoce spekulacyjna.

W miarę jak SEC pozywa kolejne firmy kryptograficzne Genesis, Gemini oraz Binance za „brak przejrzystości”, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) będzie odczuwać rosnącą presję przez regulatora. Według Scotta Melkera, gospodarza podcastu The Wolf of All Streets i tradera kryptograficznego, w w przypadku załamania się Grayscale, wystąpi „masowa wyprzedaż” Bitcoina.

Optymistyczne jest to, że firmy takie jak Valkyrie mogą „przejąć” Grayscale i zarządzać nią znacznie wydajniej.

„Prawdziwym problemem dla rynku kryptograficznego, w szczególności dla rynku Bitcoina, jest to, że zaraza rozprzestrzenia się na GBTC” – powiedział.

„Nie sądzę aby firma upadła, ale gdyby tak się stało… i firma musiałaby zostać zlikwidowana, zobaczymy masową sprzedaż Bitcoinów”.

Według CoinMarketCap ubiegły rok był niedźwiedzim okresem dla kryptowalut, a ogólna kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła z 2 bilionów dolarów do 800 miliardów dolarów. Melker przewidział, że w 2023 roku na rynkach kryptograficznych będzie dużo „bocznych” trajektorii cenowych.

„Spodziewam się, że zobaczymy więcej akcji bocznych, gdy zobaczymy, że dane makro dadzą nam pewną przejrzystość” – powiedział.

„Nie spodziewam się, że Bitcoin gwałtownie wzrośnie, podczas gdy Fed nadal będzie utrzymywać swój jastrzębi ton, a my nie wiemy, co dzieje się z innymi rynkami”.

Powiedział jednak, że do 2024 roku, roku wyborczego, prawdopodobna jest „szeroka hossa”.

Melker rozmawiał z Davidem Linem, prezenterem i producentem w Kitco News.

Przeczytaj także : Jedna z największych uczelni w USA rozpoczęła nauczanie studentów o Bitcoinie

Crypto Bear Market

Ubiegły rok upłynął pod znakiem upadku wielu znanych firm kryptograficznych, w tym Celsjusza, BlockFi i FTX. Byłemu szefowi giełdy FTX, grozi obecnie więzienie za manipulacje na rynku.

Melker powiedział, że chociaż możliwe są dalsze awarie giełd kryptowalut, nie wpłynie to na kryptowaluty w dłuższej perspektywie.

„Po tym, jak zobaczyliśmy upadek Celsjusza, Voyagera, BlockFi, Three Arrows Capital, LUNA, ludzie powiedzieli, że jeśli jeszcze jedna duża firma upadnie, to już będzie koniec” – zauważył.

„Nie było nic większego niż upadek FTX… i co się stało? Cena Bitcoina załamała się i jest teraz wyższa niż przed upadkiem FTX…”.

Melker dodał:

„Kiedy ludzie zaczynają mi mówić, że aktywa, niezależnie od tego, co to jest, zmierzają do zera i zaczynają podawać mi irracjonalne powody, zwykle oznacza to, że nadszedł czas na zakup”.

Zdaniem Melkera wraz z bankructwem firm CeFi, takich jak FTX, Melker, firmy DeFi mogą doświadczyć większego popytu.

„Teraz, gdy widzieliśmy, jak te scentralizowane platformy zawodzą, takie jak FTX, nastąpił prawdziwy powrót do początkowego i pierwotnego etosu Bitcoina” – zauważył.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił masowy ruch. Na przykład Ledger w marcu porzuca swój nowy portfel … to powrót do etosu decentralizacji i bycia własnym bankiem”.

Hossa i trwały wzrost kursu BTC rozwiązałyby niepokoje wokół Grayscale ale tylko na pewien czas. Jednak wyższy kurs Bitcoina oddaliłby z pewnością groźbę upadku firmy i zagrożenia związane z likwidacją. Bo zmiany organizacyjne i prawne są niezbędne i nieuniknione.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze