Japonia chce traktować firmy kryptowalutowe jak tradycyjne banki

2 207

Japońskie organy regulacyjne chcą, aby firmy kryptowalutowe były traktowane jak tradycyjne banki

Zastępca dyrektora generalnego Biura Rozwoju Strategii i Zarządzania Agencji Usług Finansowych Japonii– Mamoru Yanase powiedział, że rynek kryptowalut potrzebuje takich samych regulacji i zabezpieczeń jak typowe instytucje finansowe i banki.

Organy nadzoru finansowego w Japonii wezwały globalne organy regulacyjne do traktowania kryptowalut w taki sam sposób, jak tradycyjną bankowość, wzywając do zaostrzenia zasad dla sektora.

Według Mamoru Yanase, kryptowaluty muszą być kontrolowane i regulowane.

„Jeśli chcemy wdrażać skuteczne regulacje, musimy zrobić to samo, co robimy regulując i nadzorując tradycyjne instytucje finansowe” – powiedział, Yanase w raporcie Bloomberga z 17 stycznia.

Komentarze japońskiego organu nadzoru finansowego pojawiają się w następstwie upadku FTX w listopadzie, który wstrząsnął branżą i wywołał pilną potrzebę podjęcia działań regulacyjnych.

W przeciwieństwie do niektórych swoich amerykańskich odpowiedników, Yanase przyznał, że problem nie dotyczy kryptowalut.

„To, co doprowadziło do ostatniego skandalu, to nie jest wina technologii kryptowalutowej” – powiedział, dodając, że winę ponosi „luźne zarządzanie, luźna kontrola wewnętrzna oraz brak regulacji i nadzoru w ogóle”.

Dodał, że organy regulacyjne w USA i Europie zostały wezwane do egzekwowania tych samych zasad dotyczących giełd kryptowalut, co w przypadku banków i domów maklerskich.

Zalecenia zostały przeforsowane przez Radę Stabilności Finansowej, globalną organizację, której zadaniem jest regulacja branży aktywów cyfrowych.

Yanase dodał, że kraje „muszą stanowczo domagać się” środków ochrony konsumentów od giełd kryptograficznych. Określono również wymagania dotyczące zapobiegania praniu pieniędzy, silnego zarządzania, kontroli wewnętrznej, audytu i ujawniania informacji przez i dla brokerów kryptograficznych.

Yanase oczekuje, że japońska spółka zależna FTX wznowi wypłaty począwszy od lutego.

„Byliśmy w ścisłym kontakcie z FTX Japan”, powiedział Yanase, wyjaśniając, że „aktywa klientów zostały odpowiednio oddzielone” od spółki zależnej.

Przeczytaj także : Binance umożliwi instytucjom przechowywanie zabezpieczenia pozycji lewarowanych poza giełdą w zimnych portfelach

Amerykański sąd prowadzący sprawę FTX wyraził zgodę na sprzedaż FTX Japan wraz z innymi spółkami zależnymi. W zeszłym tygodniu informowano, że 41 podmiotów było zainteresowanych kupnem japońskiego oddziału giełdy.

16 stycznia dyrektor generalny Monex, Oki Matsumoto, powiedział, że jest zainteresowany kupnem FTX Japan, dodając, że byłoby „bardzo dobrą rzeczą” dla firmy świadczącej usługi finansowe, gdyby konkurencja na lokalnym rynku była mniejsza.

Ważny głoś z Japonii

Traktowanie na równi z bankami firm kryptowalutowych a w szczególności giełd i tych, które świadczą usługi finansowe i przyjmują depozyty swoich klientów wydaje się dobrym pomysłem ale nie wystarczającym. Nie wolno zapominać, że w wielu krajach banki mają prawo pożyczać czasami aż 20 razy więcej niż wynoszą ich depozyty. W kryptowalutach nie było by to rozsądnym pomysłem. I nie jest to kryptowalutom do niczego potrzebne.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze