Ukradł 9 milionów dolarów w krypto. Spektakularny atak bez precedensu!

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych dokonał aresztowania doświadczonego inżyniera bezpieczeństwa komputerowego. Został oskarżony o wykorzystanie swojej wiedzy technicznej do kradzieży 9 milionów dolarów w krypto. Według władz, Shakeeb Ahmed jest pierwszą osobą, która dokonała cyberataku na zdecentralizowaną giełdę kryptowalut.

Złamanie smart contractu na Solana Blockchain

Shakeeb Ahmed, 34-letni mieszkaniec Nowego Jorku, został zatrzymany w ostatni wtorek i oskarżony o oszustwo drogą elektroniczną oraz pranie brudnych pieniędzy. Oba zarzuty mogą wiązać się z karą do 20 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgu Południowego w Nowym Jorku wydała oświadczenie, w którym wskazała, że Ahmed wykrył lukę w smart contract zagranicznej giełdy kryptowalut działającej na blockchainie Solana. Pozwoliło mu to na manipulację danymi dotyczącymi cen, co skutkowało generowaniem nadmiernych opłat na kwotę około 9 milionów dolarów.

Kroki podjęte po krypto ataku

Po zdobyciu nieuczciwych opłat, Ahmed przelał je, zacierając ślad poprzez „szereg złożonych transakcji na blockchainie” oraz inne fałszywe operacje. Ponadto, inżynier próbował nawiązać kontakt z giełdą kryptowalut, oferując zwrot wszystkich środków. No, prawie wszystkich, bo z wyjątkiem 1,5 miliona dolarów, pod warunkiem, że giełda nie zgłosi kradzieży.

Departament Sprawiedliwości zauważył, że po ataku Ahmed przeprowadził szereg wyszukiwań online, takich jak „czy mogę przekroczyć granicę z krypto”, „jak powstrzymać rząd federalny przed przejęciem aktywów” oraz „kupowanie obywatelstwa”.

Może Cię również zainteresować: Seria krypto napadów z nożem w ręku. Nastolatkowie trafią do więzienia

Smart contracty na celowniku

Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości oznajmili, że jest to pierwszy przypadek ścigania za ataki na smart contract obsługiwany przez zdecentralizowaną giełdę.

Smart contracty, czyli inteligentne umowy, są zapisywane w kodzie na blockchainie. Zazwyczaj służą do automatyzacji pewnych rodzajów transakcji lub porozumień, gdy spełnione są określone warunki. Odpowiednio wykonane nie mogą być naruszone ani zmienione, co zapewnia bezpieczeństwo – i anonimowość – obu stron transakcji.

Departament Sprawiedliwości nie ujawnił, która giełda padła ofiarą ataku Ahmeda. TechCrunch wskazał jednak na podobieństwo tego incydentu do ataku na Crema Finance z lipca 2022 roku. Ta również działa na blockchainie Solana.

Zobacz też:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom