Czy Buffett wie coś, czego my nie wiemy? Kolejna miliardowa inwestycja!

Warren Buffett, przez swoją spółkę Berkshire Hathaway, przyspiesza zaangażowanie w sektor energetyczny, kupując 50% udziałów w terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Cove Point. Ta inwestycja o wartości 3,3 miliarda dolarów jest kolejnym krokiem Buffetta w kierunku inwestycji w infrastrukturę energetyczną.

Buffett zwiększa obecność w energetyce

W obliczu rosnącego globalnego zapotrzebowania na energię, firma Berkshire Hathaway Energy nabyła udziały od Dominion Energy, zwiększając swoje zaangażowanie w terminal LNG w Lusby, w stanie Maryland, do 75%. Pozostałe 25% należy do spółki zależnej Brookfield Infrastructure Partners.

Ta inwestycja daje Buffetowi kontrolę nad jednym z niewielu funkcjonujących terminali eksportu LNG w Stanach Zjednoczonych.

Decyzja ta zdecydowanie podkreśla długoterminową strategię Berkshire Hathaway, skupiającą się na wartości zasobów energetycznych. Bill Stone, główny dyrektor inwestycyjny w Glenview Trust i akcjonariusz Berkshire, powiedział:

To podkreśla długoterminową strategię Buffetta, która polega na zwiększaniu wartości zasobów energetycznych i posiadaniu jednego z niewielu amerykańskich eksporterów LNG.

Może Cię zainteresować: Emoji zamiast podpisu na umowie? Sąd jest na tak, więc uważaj, co wysyłasz!

Wzrost inwestycji w energetykę pomimo spadku cen gazu ziemnego

Obecnie firma posiada długoterminowy kontrakt z Sumitomo Corp., japońską firmą handlową, w którą Buffett również zainwestował.

Pomimo spadku cen gazu ziemnego o ponad 40% w tym roku, Buffett wydaje się zdecydowany na długoterminowe kontrakty z eksporterami. Jak zauważa Stone, „Buffett od dawna doceniał rurociągi ze względu na ich stałe przychody, bardziej przypominające opłaty za przejazd mostem, niż czyste ekspozycje na surowce. To prawdopodobnie podobna sytuacja.”

Ta transakcja jest kolejnym dowodem na rosnące zainteresowanie Buffetta sektorem energii. W 2020 roku Berkshire Hathaway po raz pierwszy zainwestowała w gazociąg i aktywa magazynowe Dominion za 4 miliardy dolarów.

W 2022 roku z kolei firma zaproponowała inwestycje rzędu 4 miliardów dolarów na rozwój energii wiatrowej i słonecznej w Iowa. Znacznie zwiększyła też swoje zaangażowanie w dwa tradycyjne przedsiębiorstwa energetyczne – Occidental Petroleum i Chevron.

Najnowsza inwestycja w Cove Point to potwierdzenie, że Buffett stawia na rozwój energetyki, pomimo dynamicznych zmian na rynku gazu ziemnego.

Zobacz również:

Komentarze