Twórcy PEPE kradną 16 milionów dolarów i uciekają z projektu! Czy to koniec przygody Pepecoin?

Trzech byłych członków zespołu projektu Pepecoin (PEPE) zostało oskarżonych o kradzież funduszy w wysokości 16 milionów dolarów z portfela multisig projektu. 

W ogłoszeniu skierowanym do społeczności PEPE zaprezentowano historię ostatnich dni i powody spadków ceny tokena. Użytkownik obsługujący konto Pepecoin na platformie X twierdzi, że trzech byłych członków zespołu skradło środki z projektu. Chwilę potem przekazali mu pełną kontrolę nad projektem i jego social mediami. 

W dniu 24 sierpnia (czwartek) cena PEPE spadła nagle o około 15% z obaw o potencjalne wycofanie środków (tzw. „rug pull”), gdy społeczność zauważyła, że z portfela Pepe wypłacono 16 milionów dolarów w PEPE i wysłane na kilka giełd. 

pepe
Transakcje, które wzbudziły podejrzenia społeczności PEPE. Źródło: X

W piątek jeden z anonimowych założycieli projektu opublikował oświadczenie (post poniżej) z oficjalnego konta Pepecoin. W oświadczeniu opisano, co rzekomo się wydarzyło. Według treści posta, trzech członków zespołu nagle skradło środki z portfela multisig. Potem opuścili projekt, pozostawiając go całkowicie pod kontrolą pozostałego, ostatniego członka projektu. Portfel multisig (wielopodpisowy) to rodzaj portfela kryptowalutowego, który wymaga autoryzacji i podpisów z więcej niż jednego źródła, aby przeprowadzić transakcję.

Niektóre fragmenty oświadczenia brzmią następująco:

Portfel multisig został skonfigurowany w taki sposób, że wymagane jest obecne 3 z 4 podpisujących dla zatwierdzenia transakcji. Wczoraj ci trzej byli członkowie zespołu za moimi plecami zalogowali się do portfela multisig, ukradli 16 bilionów (60% z 26 bilionów żetonów z tego portfela) i wysłali je na giełdy w celu sprzedaży. (…)

Następnie sami siebie usunęli z tego portfela, aby się uwolnić od jakiejkolwiek związku z PEPE. Usunęli wszystkie swoje konta społecznościowe i zostawili mnie bez niczego innego niż wiadomość mówiącą „portfel multisig został zaktualizowany, teraz masz pełną kontrolę”.

Zobacz też: Dlaczego władze tego kraju twierdzą, że niektóre popularne gry wręcz wyłudzają od swoich graczy?

Czy PEPE odzyska zaufanie?

Założyciel twierdzi, że konto na platformie  X i pozostałe 10 bilionów tokenów w portfelu są teraz w bezpiecznych rękach. Środki te zostaną przetransferowane na nowy portfel, gdzie „spoczną bezpiecznie, aż pojawi się potrzeba ich wykorzystania lub spalenia”. Zaznaczono również, że ci byli członkowie utrudniali współpracę od czasu startu Pepecoin i powstrzymywali projekt od osiągnięcia różnych celów. Przyszły plan zakłada, że pozostający członek będzie działać w najlepszym interesie społeczności PEPE teraz, gdy “trudni członkowie” zostali usunięci. Założyciel dodał:

Od początku niestety $PEPE był nękany wewnętrznymi konfliktami związanymi z działaniami części zespołu, którą kierowali osoby z dużym ego i chciwością. Kiedy przetwarzam to, co się stało, patrzę z nadzieją na przyszłość $PEPE, w której będę mógł działać zgodnie z intencją społeczności i najlepszymi interesami tokenów, bez zaniedbujących członków zespołu i sytuacji z zablokowanym portfelem, co mogłoby utrudniać mi działanie.

Reakcje są mieszane – niektórzy przyjęli ogłoszenie ze zrozumieniem lub wyrazili optymizm i trzymają się narracji „bullish”. Podczas gdy inni kwestionowali prawdziwość tych twierdzeń lub są zszokowani, że tak łatwo mogło wypłynąć tyle tokenów. Na pewno zaufanie zostało w ogromnym stopniu naruszone. Z drugiej strony niektórzy zdecydowali się na solidne zakupy – tak jak ten wieloryb, który zakupił ogromną ilość tokenów PEPE zaraz po spadku ceny – LINK.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze