Trump banuje chińskie aplikacje płatnicze, w tym AliPay i WeChat Pay

4 196

Wojna handlowa z Chinami doprowadziła do rozkwitu branży płatności cyfrowych. Dwa tygodnie przed końcem urzędowania, prezydent Donald Trump wyystosował nowe zarządzenie odnośnie chińskich aplikacji płatniczych.

Wtorkowe rozporządzenie uniemożliwia obywatelom Stanów Zjednoczonych lub osobom mieszkającym w USA korzystanie z dziewięciu chińskich aplikacji płatniczych. To ciąg dalszy wysiłków Białego Domu, aby odciąć rynek amerykański od chińskich aplikacji, takich jak TikTok. Nowe rozporządzenie powtarza wcześniejsze obawy dotyczące gromadzenia danych przez Komunistyczną Partię Chin:

„Ciągła działalność ChRL i KPCh polegająca na kradzieży lub innych sposobów pozyskiwania danych osób ze Stanów Zjednoczonych jasno pokazuje, że istnieje zamiar wykorzystania masowego gromadzenia danych w celu realizacji chińskiego programu bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego”.

Szybko, choć wcale nie po cichu…

Docelowe aplikacje, których dotyczy sprawa, to AliPay, CamScanner, QQ Wallet, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WeChat Pay i WPS Office. Regulacje wchodzą w życie za 45 dni, kiedy to Trump nie będzie wykonywał już swoich obowiązków jako Prezydent USA.

Szczególnie ważne jest skupienie się na aplikacjach płatniczych. Ostatnie posunięcia ze strony aparatu bezpieczeństwa narodowego USA zdecydowanie wskazują na zaniepokojenie chińskimi systemami płatniczymi, zwłaszcza cyfrową walutą banku centralnego.

Wiele osób zajmujących się kryptowalutami, a także szerszej branży technologicznej, ostrzegało przed zimną wojną technologiczną między Chinami a USA, w tym Mark Zuckerberg z Facebooka i kilku liderów Ripple Labs.

Sytuacja jest cały czas napięta

Chociaż sytuacja między USA a Chinami jest oczywiście napięta, zarówno Facebook, jak i Ripple były świadkami poważnych dochodzeń amerykańskich organów regulacyjnych zaniepokojonych ich działalnością.

Podczas gdy bariery między sektorem prywatnym a publicznym są coraz bardziej mętne, chińskie traktowanie prywatnych firm, w które celuje Trump, jest już dość złe. Ant Group, filia fintech Alibaba, która jest właścicielem AliPay, wpadła niedawno w konflikt z chińskim rządem. Mówi się, że Xi Jinping osobiście ograniczył przerwaną pierwszą publiczną ofertę Ant Group. Od tego czasu akcje Alibaby spadły, a założyciel obu firm, Jack Ma, jakby apadł się pod ziemię.

Inny chiński gigant chińskiej technologiczny, Tencent, jest właścicielem trzech podmiotów, na które nakierowano rozporządzenie Trumpa: QQ Wallet, Tencent QQ i WeChat Pay. Długo wyczekiwana cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego może być teraz próbą wzmocnienia działalności imponującego sektora fintech w Chinach.

źródło grafiki tytułowej: Asia Nikkei

Komentarze