Tajemniczy wystrzał kryptowaluty. Altcoin poszybował w górę o blisko 40%

ImmutableX ($IMX), roll-up Ethereum (potocznie zwany czasem „blockchainem drugiej warstwy) wystrzelił w górę o zdumiewające 40% w ciągu ostatnich 24 godzin. Rynek kryptowalut słynie co prawda z dużej zmienności, jednak tego typu zdarzenia na znanej monecie, w dodatku na ogarniętej marazmem „ulicy” rodzi pewne pytania o podstawę wzrostów. Pierwsze ślady prowadzą do giełdy Upbit oraz do kapitału z Dalekiego Wschodu. Czy kurs kryptowaluty da się utrzymać?

Kurs $IMX, źródło: CMC

Wystrzał znanej kryptowaluty. Zostawiła konkurencję w tyle

Token $IMX, kryptowaluta uprawniająca do głosowania nad przyszłością protokołu Immutable X oraz służąca innym celom wewnętrznym poszybowała w górę o blisko 40%. Na chwilę obecną trudno znaleźć wytłumaczenie tak gwałtownego wzrostu w tak krótkim czasie na monecie która znajduje się w rankingu Top50 wszystkich kryptowalut pod względem kapitalizacji całkowitej. Śledztwo warto jednak rozpocząć od przesunięcia palcem po mapie w kierunku Półwyspu Koreańskiego.

Zgodnie z wstępnymi ustaleniami obserwatorów rynku, kluczowy dla wzrostu $IMX był kapitał inwestorów z Korei Południowej. Największa zmienność miała bowiem miejsce na giełdzie Upbit, jednej z największych giełd kryptowalut w Korei Pd., gdzie para handlowa IMX-KRW ($IMX do południowokoreańskiego wona) stanowiła ok. 20% globalnego wolumenu obrotu.

Eksperci, poza giełdą Upbit, wskazują jako „winowajcę” również Binance. Para IMX/USDT u tego pośrednika wyraźnie przyczyniła się do wypracowania całkowitego wolumenu obrotu w ciągu ostatnich 24 godzin, co zwraca przy okazji uwagę na globalne zainteresowanie tokenami IMX.

Intrygującym aspektem ww. wzrostu jest rola odgrywana przez dużych posiadaczy kryptowalut, często określanych jako „wieloryby”. LookOnChain, platforma analityczna zajmująca się analizą tego, co dzieje się w danym momencie na łańcuchu bloków, zwróciła uwagę na znaczną akumulację tokenów IMX na portfelach Upbit. W ciągu zaledwie trzech godzin portfele te zgromadziły znaczną sumę 12,53 milionów tokenów IMX, których wartość w momencie nabycia wynosiła około 9,45 mln USD. Następnie tokeny te zostały przeniesione do portfela zidentyfikowanego jako „0x2F77”, katapultując go w szeregi największych portfeli $IMX. Obecnie wieloryb posiada ok. 20,4 milionów tokenów IMX o łącznej wartości 15 mln USD.

Sekretna wiedza lub pułapka na byki

Nagły wzrost ceny $IMX wywołał lawinę spekulacji wśród ekspertów i analityków. Niektórzy sugerują, że może to być zaaranżowana manipulacja przez wieloryby kryptowalutowe, mająca na celu przyciągnięcie mniejszych inwestorów detalicznych w celu stworzenia dodatkowej płynności na rynku. Płynność ta mogłaby następnie zostać wykorzystana do rozładowania znacznej ilości tokenów IMX przy minimalnym wpływie na ostateczną cenę. Inna teoria koncentruje się na handlu arbitrażowym, w którym inwestorzy starają się czerpać zyski z różnic cenowych między różnymi giełdami kryptowalut.

Jedno jest pewne: platformie Immutable X nie są obce zarzuty o manipulacje rynku. Pisaliśmy jakiś czas temu między innymi o podejrzeniach transakcji wash trade na tokenach niezamiennych znajdujących się na łańcuchu. Projekt zrzucał też ostatnimi miesiącami regularnie tokeny na rynek pochodzące z przysłowiowej „zamrażarki”, celem wynagrodzenia inwestorów z wczesnych rund inwestycyjnych, zespołu oraz społeczności.

Z technicznego punktu widzenia cena IMX wybiła się z formacji kanału i obecnie oscyluje w pobliżu 200-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA). Ów poziom EMA może stanowić znaczący punkt oporu, potencjalnie utrudniając dalszą aprecjację ceny.

Zobacz też: Bitcoin-wieloryb przebudził się i przenosi ogromne sumy. Jaki ukrywa sekret?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze