Prawie cały wolumen protokołu drugiej warstwy Ethereum pochodzi z transakcji wash trade? Analiza

Według profilu na Twitterze @CoininsiderPL mieniącego się „polską społeczność krypto degeneratów” zdecydowana większość wolumenu transakcyjnego na ImmutableX (IMX), rollupie drugiej warstwy Ethereum (tzw. Layer2’s) jest sztucznie generowana. @CoininsiderPL twierdzi, że przy pomocy „kilku zaufanych programistów” udało im się prześwietlić proces.

Kuzyn Ethereum a transakcje typu wash trade

Program „Trading Rewards” należący do Immutable zachęca do kręcenia wolumenu obrotu poprzez oferowanie nagród w kryptowalucie $IMX, które mają w domyśle stanowić częściowy zwrot kosztów poniesionych przez użytkowników podczas przeprowadzania transakcji. W praktyce okazuje się, że dzięki kilku zabiegom można otrzymać więcej tokenów $IMX niż wydano na transakcje. Zasady rozdysponowywania nagród są dokładniej opisane na oficjalnej stronie platformy.

Pełen wątek możecie zobaczyć poniżej:

Według kryptośledczych z CoinInsidera, „aby otrzymać więcej IMX niż się wydaje na opłaty między swoimi adresami, należy przede wszystkim zapłacić jak najmniejszą prowizję„. Najmniej można zapłacić 2% prowizji transakcyjnej dla protokołu, jeżeli pominie się przy tym marketplace fees (opłaty dla platformy) oraz royalties (opłaty dla twórcy danego projektu NFT – przyp. red.)

Zobacz też: Założyciel Monero (XMR) donosicielem Interpolu? Padły oskarżenia

Jednym z przykładów washtradingu jest handlowanie między sobą kartami z kolekcji NFT GodsUnchained (jest to karcianka produkcji firmy Immutable). Niektóre z nich mają wbudowane 0% royalties lub przynajmniej bardzo niskie. Royalties mamy więc już za sobą. A co z marketplace fees?

Źródło: Twitter / CoinInsiderPL

Stwórz sobie własny rynek

Teoretycznie ominięcie ich nie jest możliwe i opłata od 1 do 2% jest obowiązkowa. Istnieje jednak sposób obejścia tych opłat poprzez…stworzenie własnej alternatywy dla oficjalnej platformy. Dzięki temu można uniknąć opłat i nabijać fejkowy wolumen.

Zobacz też: Kryptowaluty borykają się z kryzysem płynności. Nieefektywny rynek to okazja dla zaradnych

Każdy kto ogarnia kodowanie jest w stanie stworzyć swój marketplace na podstawie API/SDK Immutable oraz ustawić tam 0% prowizji z transakcji między swoimi walletami– pisze CoinInsiderPL

Źródło: Twitter / CoinInsiderPL

Zdaniem grupy ponad 90% wolumenu obrotu na ImmutableX jest sztucznie wykreowanych. Z drugiej strony obecnie APY za staking IMX wynosi 2,5-3,5%, a bez sztucznego wolumenu byłoby ono prawdopodobnie o ok. 9 razy mniejsze. „Fakt, że da się zarabiać robiąc wolumen, nie jest bugiem kodu, a ma być wadą całego ekosystemu Immutable.” – zaznaczają.

Problem ten jest znany od co najmniej pięciu miesięcy, ale wciąż nie został rozwiązany przez projekt Immutable. Choć zespół wiedział o tej praktyce, to nie podjął żadnych kroków, aby jej zapobiec. Z drugiej strony istnieje podejrzenie, że kuzyn Ethereum sam korzystał z wash tradingu, aby zwiększyć obroty na swojej platformie, więc cały proceder miałby z jego punktu widzenia głębszy sens.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze