Stracił wszystkie Bitcoiny, choć używał portfela krypotwalut. Jak to możliwe?

Istnieje wiele sposobów, by chronić swoje kryptowaluty. Jednym z nich jest portfel kryptowalut tzw. cold wallet. Inne o tzw. portfel papierowy. To coraz popularniejsze rozwiązania. Jak pokazuje przykład pewnego użytkownika, nie zawsze są skuteczne. Choć trzeba zauważyć, że ofiara popełniła spory błąd. Przez niego mężczyzna stracił wszystkie kryptowaluty.

Użytkownik Reddita stracił całą zawartość portfela kryptowalut

Portfel kryptowalut (cold wallet) to całkiem bezpieczny sposób na przechowywanie kryptowalut. Zwykle jest to małe urządzenie, które można przechowywać w kieszeni i nie ma bezpośredniego połączenia z internetem. Popularność zyskuje również tzw. papierowy portfel, gdzie zapisujemy klucze i hasła na zwykłej kartce papieru. Zaletą takich rozwiązań jest mniejsza podatność na awarie oraz ataki hakerskie. Jeden z użytkowników Reddita skorzystał z takiego rozwiązania. Jednak nie uchroniło go to od kradzieży. Mężczyzna stracił BTC o wartość 3000 USD. Jak to możliwe? W aktualizacji swojego pierwszego posta Redditor ujawnił, że użył narzędzia do tworzenia prywatnych kluczy do portfela. Był to walletgenerator.net, który, jak podkreślali niektórzy użytkownicy, był w przeszłości znany ze względu na luki w zabezpieczeniach.

Zobacz też: Złodzieje mają nowy podstępny sposób na kradzież kryptowalut. Policja ostrzega i radzi jak się zabezpieczyć

Ostrożności nigdy za wiele

Historia ta pokazuje, że każde rozwiązanie musimy dokładnie sprawdzić, zanim je wykorzystamy. W rozmowie z Cointelegraph, dyrektor ds. operacji związanych z bezpieczeństwem w firmie Blockchain CertiK, Hugh Brooks, powiedział, że użytkownicy powinni pomyśleć dwa razy, zanim użyją generatora portfeli kryptograficznych. Brooks dodał, że od jakiegoś czasu generatory portfeli online służą hakerom. Stwierdził też, że generatory portfeli papierowych zawierają poważne luki w zabezpieczeniach i jeśli ktoś wygenerował portfele za pomocą walletgenerator.net, to prawdopodobnie te same klucze zostały przekazane różnym użytkownikom. Zdaniem Brooksa rozwiązanie jest proste. Użytkownicy, którzy chcą bezpiecznego przechowywania kryptowalut, powinni korzystać z oferty znanych i zaufanych dostawców kieszonkowych portfeli kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze