XRP nie jest papierem wartościowym? Jeszcze nie ma powodów do świętowania!

John Reed Stark, były prawnik Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), wyraził swoje obawy dotyczące niedawnej decyzji w sprawie Ripple. Ostrzegł krypto społeczność przed przedwczesnym świętowaniem po werdykcie, kiedy sąd orzekł, że XRP nie jest papierem wartościowym.

Zastrzeżenia do decyzji dotyczącej XRP

Mimo że decyzję powszechnie uznano raczej za porażkę SEC, Reed uważa, że opiera się ona na niepewnych podstawach. Jego zdaniem jest prawdopodobne, że zostanie zaskarżona i potencjalnie uchylona.

Były urzędnik SEC przewiduje, że sąd uchyli orzeczenia sądu niższej instancji. Bez takiego odwołania przewiduje pojawienie się nowego typu tokenów, tzw. tokenów programowych nabywców (PBTs).

Reed argumentuje, że decyzja stwarza niepokojące problemy na wielu frontach i wydaje się sprzeczna z misją i uprawnieniami SEC. Wskazał dwa główne punkty sporu w decyzji o Ripple. Po pierwsze, skrytykował różnicę w ochronie SEC pomiędzy inwestorami instytucjonalnymi a detalicznymi.

Prawnika zaniepokoiło, że inwestorzy instytucjonalni otrzymują pełny parasol SEC i środki naprawcze za naruszenia. Podczas gdy inwestorzy detaliczni zostali pozbawieni podobnych zabezpieczeń. To nierówne traktowanie budzi obawy co do zgodności decyzji z misją SEC, polegającej na ochronie wszystkich inwestorów.

Zobacz również: Elon Musk przyznaje: spadły przychody z reklam i mamy problemy

Wiedza nabywców krypto o papierach wartościowych

Reed podważył również przekonanie wyrażone w decyzji o XRP, że jeżeli emitent krypto sprzedaje swoje tokeny za pośrednictwem giełdy, regulacje dotyczące papierów wartościowych nie mają zastosowania, ponieważ przypuszcza się, że klienci giełdy nie są świadomi istnienia emitenta.

Zdaniem Reeda, niewiedza inwestora czy brak researchu nigdy nie były ważną obroną w przypadku naruszeń przepisów dotyczących papierów wartościowych. Sugeruje on, że inwestorzy detaliczni, chociaż mogli nie wiedzieć, że dostarczają kapitał Ripple, prawdopodobnie mieli dostęp do tych samych informacji.

Na koniec zakwestionował pomysł, że tokeny sprzedane inwestorom instytucjonalnym jako papiery wartościowe mogą nagle przekształcić się w „niepapiery wartościowe”, gdy te same tokeny są sprzedawane na platformach takich jak Coinbase czy Binance. Uważa, że taka transformacja jest niespójna i budzi obawy co do jej konsekwencji dla branży krypto.

Mimo że Reed przewiduje odwołanie sprawy przez SEC, zespół XRP ma przeciwne zdanie. Według CEO Brada Garlinghouse, apelacja od regulatora może zająć trochę czasu.

Warto zauważyć, że Reed od dawna popierał SEC w jego działaniach dotyczących krypto, ostrzegając inwestorów, że powinni wycofać się z sektora. Jak podaje Finbold, stwierdził, że najnowsze działania SEC są sygnałem, że czystka regulacyjna dopiero się zaczyna. W pewnym momencie wezwał entuzjastów krypto do przestrzegania prawa i unikania personalnych ataków na organ je egzekwujący.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze