Cyfrowy dolar zrównany z błotem. Kandydat na prezydenta USA ostrzega przed CBDC

Ron DeSantis, gubernator Florydy i potencjalny kandydat na prezydenta USA, zapowiedział w piątek swój sprzeciw wobec wprowadzenia CBDC (Cyfrowej Waluty Banku Centralnego).

DeSantis: CBDC to groźba dla amerykańskiej wolności

W rozmowie z Tuckerem Carlsonem, byłym gospodarzem Fox News Television, podczas Family Leadership Summit, DeSantis powiedział, że „CBDC (Central Bank Digital Currencies) stanowi ogromne zagrożenie dla amerykańskiej wolności”.

Chcą pozbyć się gotówki. Nie chcą żadnej kryptowaluty. Chcą, aby to było jedyną formą prawnego środka płatniczego. Pozwoli to im na zakazanie niepożądanych zakupów, takich jak paliwo czy amunicja. Więc, w chwili, gdy im na to pozwolisz, wprowadzą w tym kraju system kredytowy oparty na ocenie społecznej. CBDC to ogromne zagrożenie dla amerykańskiej wolności.

powiedział DeSantis Carlsonowi, pytając dlaczego jest zaniepokojony CBDC.

„Dnia 20 stycznia 2025 roku, ten projekt trafi na śmietnik historii,” – dodał, podkreślając, że jeżeli zostanie prezydentem, położy kres CBDC.

Może Cię zainteresować: Doradca podatkowy gwiazd aresztowany. Oszukał na 100 milionów dolarów

Plany administracji Bidena: cyfrowa waluta USA?

Te deklaracje nadeszły w momencie, gdy administracja Bidena przygotowuje się do wprowadzenia cyfrowej waluty USA, znanej powszechnie jako CBDC. Będzie to wirtualny odpowiednik fizycznej gotówki, przypominający wspierane kryptowaluty, takie jak Bitcoin.

W marcu 2022 roku prezydent Biden wydał rozkaz wykonawczy, zlecając Biuru Polityki Naukowej i Technologicznej opracowanie obszernego raportu na temat zalet i ryzyka związanego z ustanowieniem CBDC dla USA. Rozkaz wykonawczy nie jest pierwszym przypadkiem, kiedy federalny rząd rozważa adopcję cyfrowej waluty.

Kilka dni po dyspozycji Bidena, Rezerwa Federalna rozpoczęła 12-tygodniowy program, wykorzystujący symulowane dane do przetestowania koncepcji cyfrowego dolara.

Zalety i zagrożenia

Zwolennicy CBDC argumentują, że mogą one poprawić usługi bankowe, czyniąc je bardziej przystępnymi, wygodnymi i dostępnymi dla wszystkich Amerykanów.

Jednak krytycy również wyrażali obawy dotyczące problemów z prywatnością oraz koncentracji władzy, które mogą wynikać z implementacji cyfrowego dolara. Oponenci, wśród których jest Ron DeSantis, wskazują na potencjalne zagrożenia dla wolności obywatelskich.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze