Doradca podatkowy gwiazd aresztowany. Oszukał na 100 milionów dolarów

Znany międzynarodowy doradca podatkowy, Frank Butselaar, wpadł we Włoszech. Oskarżono go o udział w skomplikowanym systemie unikania podatków, trwającym ponad siedem lat. Obywatelowi Holandii zarzuca się o spisek mający na celu działanie na szkodę USA.

Doradztwo dla klientów wysokiej klasy

Butselaara aresztowano w tym roku po tym, jak Stany Zjednoczone wystąpiły do Włoch o jego tymczasowe aresztowanie w celu ekstradycji. W tym tygodniu powrócił do więzienia we Włoszech po korzystnym rozstrzygnięciu wniosku o ekstradycję.

Zgodnie z dokumentami sądowymi, Butselaar był doradcą głównie dla DJ-ów o wysokim dochodzie netto i klientów z branży mody. Dwóch z nich objętych śledztwem nie jest wymienionych w akcie oskarżenia i określa się ich jako Klient-1 i Klient-2. Obu opisano jako „światowej klasy znanych DJ-ów”. Obaj klienci spędzili również wystarczająco dużo czasu w USA, aby być zobowiązanymi do złożenia tam zeznań podatkowych.

Akt oskarżenia twierdzi, że Klient-1 i Klient-2, za namową Butselaara, założyli zagraniczne podmioty, które wykorzystywano do ukrywania dochodów przed IRS. Pracowali nad skomplikowaną strategią, która pozwoliła zachowywać je w tajemnicy.

Zobacz również: Za kradzione miliony z krypto żyli jak królowie. 60-latek dołączył do syna w więzieniu

Nielegalne schematy i „uproszczone podatki” dla klientów z branży mody

Butselaar i jego wspólnicy opracowali i wprowadzili w życie podobne oszukańcze schematy również dla klientów z branży mody. Przekazywali swoje zagraniczne firmy członkom rodziny, wiedząc – zgodnie z aktem oskarżenia – że w tych konkretnych przypadkach będzie to opłacalne od strony podatkowej.

W rezultacie tych schematów, Butselaar i jego wspólnicy spowodowali złożenie formularzy 1040 dla tych klientów o wysokim dochodzie netto, którzy niesłusznie pominęli ponad 100 milionów dolarów dochodu z całego świata.

Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do pięciu lat więzienia za zarzut spisku i do trzech lat za każde z pięciu zarzutów pomocy i podżegania do składania fałszywych deklaracji podatkowych.

Aresztowanie to jest częścią nowych wysiłków IRS, skierowanych na zapewnienie, że najbogatsi płacą należne im podatki. Komisarz IRS, Danny Werfel, ogłosił, że urząd podatkowy podejmuje „szybkie i agresywne działania”, aby przeciwdziałać unikaniu opodatkowania przez osoby o wysokich dochodach.

Może Cię zainteresować:

Komentarze