SEC stawia zarzuty pożyczkodawcy z sektora DeFi za 30 milionów dolarów zarobione w toku nierejestrowanej sprzedaży

SEC złożyła pozew przeciwko pożyczkodawcy z sektora (DeFi) i jego dwóm dyrektorom za zebranie 30 milionów dolarów poprzez nierejestrowaną sprzedaż.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wzięła na muszkę Blockchain Credit Partners (BCP) z siedzibą na Kajmanach, wraz z Gregorym Keoughem i Derekiem Acree, za to, że w okresie od lutego 2020 r. do lutego 2021 r. prowadzili oni sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Sprzedaż tokenów o wartości 30 milionów dolarów

Zgodnie z treścią wystosowanego niedawno komunikatu prasowego, kierownictwo rzekomo używało smart kontraktów do sprzedaży dwóch rodzajów tokenów, które SEC uznała za papiery wartościowe. Mówią dokładniej były to mTokeny, które można było kupić za „konkretne aktywa cyfrowe”, które dawały inwestorom 6,25% odsetek.

W komunikacie wskazano, że BCP wykorzystywał „aktywa inwestorów do kupowania rzeczywistych aktywów, takich jak kredyty samochodowe”, generując dochód wystarczający do spłaty obiecanych odsetek i nadwyżki zysków. Drugi token to DMG, governance coin, który dawał użytkownikom prawo głosowania i czerpania zysków z odsprzedaży DMG.

Pełne i uczciwe ujawnianie podobnych procederów pozostaje podstawą naszych przepisów dotyczących papierów wartościowych – bez względu na to, jakie technologie są wykorzystywane do oferowania i sprzedaży tych papierów wartościowych. Pozwala to inwestorom na podejmowanie świadomych decyzji i zapobiega wprowadzaniu przez emitentów w błąd opinii publicznej na temat operacji biznesowych” – czytamy w oświadczeniu Komisji.

Pierwszy w swoim rodzaju

Ten proces jest pierwszym przypadkiem, w którym SEC celuje w protokół DeFi. Daniel Michael, szef Wydziału ds. Złożonych Instrumentów Finansowych SEC powiedział, że prawo federalne stosuje się z „równą siłą” w odniesieniu do oszustw, które przykrywają swoje operacje pod płaszczem nowych technologii.

„Federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych mają zastosowanie z równą siłą do odwiecznych oszustw związanych z dzisiejszą najnowszą technologią. W tym przypadku oznaczenie oferty jako zdecentralizowanej i papierów wartościowych jako tokenów zarządzania nie przeszkodziło nam w zapewnieniu, że rynek pieniężny DeFi został natychmiast zamknięty, a inwestorzy zostali spłaceni.”

Keough i Acree będą musieli zapłacić grzywnę w wysokości do 125 000 USD na rzecz SEC, zgodzili się również zapłacić 12,8 miliona dolarów w trybie nakazu zaprzestania działalności. Obaj dyrektorzy rozstrzygnęli sprawę bez komentowania zarzutów.

Przeczytaj również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze