Niespodziewany zwrot akcji w sprawie SEC vs Ripple

12 719

Ripple otrzymało dostęp do danych Binance dotyczących sprawy z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Dokumenty mogą stanowić istotny dowód na to, że dyrektor generalny Brad Garlinghouse działał poza jurysdykcją SEC.

Sprawa między Ripple a SEC przybrała w tym tygodniu nowy obrót po tym, jak Ripple uzyskało dostęp do dokumentów Binance.

Sędzia Sarah Netburn przychyliła się do wniosku dyrektora generalnego Ripple, Brada Garlinghouse’a, dotyczącego uzyskania dostępu rekordów Binance. Zgodnie z treścią tego dokumentu, zgoda została wydana 3 sierpnia:

Czy dokumenty od Binance rzucą nowe światło na sprawę?

SEC twierdzi, że Garlinghouse sprzedał ponad 357 milionów tokenów XRP na platformach handlu kryptowalutami inwestorom „na całym świecie” jako niezarejestrowany papier wartościowy.

2 sierpnia zespół prawny reprezentujący Garlinghouse’a zażądał od Binance Holdings Limited dostępu do dokumentów „istotnych dla sprawy i niemożliwych do uzyskania innymi sposobami”.

W zgłoszeniu stwierdzono, że dyrektor generalny Ripple poszukiwał dowodu na podstawie swojego przekonania, że Binance posiada unikalne dokumenty i informacje dotyczące tej sprawy. Zapisy dotyczą transakcji XRP, które zostały rzekomo przeprowadzone przez Garlinghouse’a i mogą stanowić dowód, że dyrektor Ripple dokonał transakcji poza jurysdykcją SEC.

Zespół prawny Ripple zacytował sekcję piątą ustawy o papierach wartościowych z 1933 r., stwierdzając, że domniemana nielegalna sprzedaż XRP ma zastosowanie tylko do sprzedaży krajowej i ofert papierów wartościowych. Prawnicy stwierdzili, że sprzedaż XRP przez Garlinghouse była „w przeważającej mierze dokonywana na platformach handlu aktywami cyfrowymi poza Stanami Zjednoczonymi” i nie podlega regulacjom prawnym, na które powołuje się SEC.

Garlinghouse i Larsen złożyli w czerwcu petycję do władz międzynarodowych z prośbą o udostępnienie dokumentów od kilku innych giełd kryptowalutowych spoza USA, w tym Bitstamp, Huobi i Upbit.

Ripple twierdzi również, że SEC nie może regulować XRP jako papieru wartościowego, ponieważ jest to środek wymiany używany w transakcjach międzynarodowych i krajowych. W połowie lipca sędzia Netburn zezwoliła firmie na powołanie Williama Hinmana, byłego urzędnika SEC, który publicznie oświadczył, że ETH nie jest papierem wartościowym.

Sprawa SEC – Ripple ruszyła w grudniu 2020 r., kiedy SEC złożyła wniosek przeciwko Ripple, twierdząc, że Brad Garlinghouse i Chris Larsen prowadzili „niezarejestrowaną, trwającą ofertę papierów wartościowych z aktywami cyfrowymi” w toku sprzedaży tokenów XRP.

Więcej infrmacji na temat postepów w sprawie SEC vs. Ripple znajdziesz śledząc ten tag.

Komentarze