Sędzia pozwala Ripple powołać na świadka urzędnika SEC, który mówił, że ETH nie jest papierem wartościowym

Do złożenia zeznań w sprawie SEC vs. Ripple może zostać wezwany Bill Hinman. Rzecz dotyczy jego stanowiska odnośnie statusu regulacyjnego Ethereum, które przedstawiał już w 2018 roku.

Czy zeznania Wiliama Hinmana mogą cokolwiek zmienić?

Ripple odniosło kolejne małe zwycięstwo. Zgodnie z treścią orzeczenia wydanego we czwartek, sędzia Sądu Okręgowego USA Sarah Netburn odrzuciła wniosek SEC o wykluczenie z obowiązku składania zeznań byłego dyrektora Wydziału Finansów Korporacyjnych SEC, Williama Hinmana.

W czerwcu 2018 r. Hinman powiedział, że w oparciu o jego rozumienie sieci Ethereum i jej zdecentralizowanej struktury „bieżące oferty i sprzedaż Etheru nie są transakcjami o konotacji papierów wartościowych”.

Wyznanie o takiej treści przed sądem, mogłoby zwiększyć wagę argumentacji Ripple o tym, że XRP nie jest papierem wartościowym. Jeśli SEC nie odwoła się od decyzji sądu, Ripple może wezwać Hinmana do złożenia zeznań w sprawie uzasadnienia jego argumentów odnośnie statusu regulacyjnego ETH z tamtego okresu, a następnie spróbować zastosować te same argumenty w kontekście XRP.

Prawnicy Ripple argumentowali, że SEC nie może regulować XRP jako papieru wartościowego, ponieważ jest to środek wymiany używany w transakcjach międzynarodowych i krajowych.

Netburn: „interes publiczny jest w tym przypadku znaczący”

Według Bloomberga, SEC walczyło o wykluczenie Hinmana ze sprawy, ponieważ jego przesłuchanie „poddałoby urzędników państwowych wysokiego szczebla konieczności ujawnienia każdego prawa, regulacji lub polityki, z którymi się konsultowali lub o których mówili, a które później były podstawą działań egzekucyjnych”.

Przedstawiciele komisji argumentowali również, że nie wypowiadają się ustami swoich pracowników lub poszczególnych komisarzy, tylko poprzez działania egzekucyjne, więc wszystko, co kiedykolwiek powiedział Hinman, powinno być traktowane jako „deliberatywne”. SEC poinformowała sędzię Netburn, że w przypadku powołania Hinmana na świadka, przywołany zostanie przywilej procesowy, znany również jako „Exemption 5”.

Sędzia Netburn stwierdziła jednak, że nie była to „zwykła sprawa egzekwowania prawa przez SEC”, dodając, że zeznanie Hinmana „nie otworzy śluzy przeciwpowodziowej”. Dodała, że ​​sprawa „obejmuje istotne decyzje polityczne na naszych rynkach, ilość kontrowersji jest znaczna, a interes publiczny w tym przypadku jest znaczący”.

W grudniu 2020 r. SEC złożyła pozew przeciwko Ripple, twierdząc, że firma, jej dyrektor generalny Brad Garlinghouse i współzałożyciel Chris Larsen, prowadzili działalność opartą o „niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych z aktywami cyfrowymi”, realizowaną poprzez sprzedaż tokenów XRP.

Pod koniec czerwca SEC oskarżyła miłośników Ripple o wydawanie „fałszywych oświadczeń” przeciwko jej kierownictwu w mediach społecznościowych. Organ regulacyjny poprosił o omówienie uchylenia wniosku Ripple o wezwanie do sądu Hinmana, stwierdzając wówczas, że nada on pierwszeństwo „paradzie próśb o zeznania od wysokich rangą urzędników państwowych” i będzie ingerował w sprawy rangi rządowej.

W przemówieniu w listopadzie 2020 r., tuż przed odejściem Hinmana z Agencji, przedstawiał on stanowisko SEC SEC jako otwartej na technologie, takie jak kryptowaluty i blockchain, bez konieczności zmiany istniejących ram regulacyjnych.

„Możliwość zastosowania federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych do nowych i powstających technologii, takich jak aktywa cyfrowe, bez konieczności tworzenia zupełnie nowych ram regulacyjnych – tak jak musiano to zrobić w niektórych innych jurysdykcjach – jest świadectwem elastycznego charakteru naszego systemu papierów wartościowych” – powiedział wówczas Hinman. „Pozwoliło nam to nadążać za innowacjami, ułatwiać tworzenie kapitału i chronić inwestorów w przemyślany i skuteczny sposób”.

Jak zatem rozwinie się ten wątek? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Więcej szczegółów na temat sprawy SEC vs. Ripple przeczytasz tutaj

Może Cię zainteresować:

Zgodnie z

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze