„Przypadki użycia XRP są takie same jak bitcoina”

Dyrektor ds. relacji z deweloperami w Ripple, Matt Hamilton stwierdził, że XRP został stworzony przez deweloperów Bitcoina jako „lepsza” wersja kryptowaluty, gdy zdali sobie oni sprawę, że „zużycie energii przez sieć BTC nie było skalowalne” i że przypadki użycia XRP są „w zasadzie takie same jak w przypadku bitcoina”.

XRP „zdecentralizowane tak samo jak Bitcoin”

Hamilton wspomniał o tym, gdy omawiał temat na Twitterze. Argumentował, że XRP nie jest scentralizowaną kryptowalutą. Podczas sugestywnej wymiany zdań powiedział, że cyfrowe aktywo Ripple jest „zdecentralizowane tak samo jak Bitcoin”.

Hamilton zwrócił również uwagę, że w łańcuchu bloków kryptowaluty – XRP Ledger – znajduje się około 150 walidatorów, a transakcje na nim są publiczne, podobnie jak w łańcuchu bloków Bitcoin. W osobnym tweecie dyrektor Ripple przekonywał, że XRP nie jest kontrolowany przez firmę i że XRP Ledger był „pierwszą DEX [zdecentralizowaną giełdą]”, a XRP Ledger „był tak naprawdę pierwszą aplikacją „DeFi”.

Aby rozwiać pogłoski, że Ripple obsługuje większość węzłów sieci, dyrektor udostępnił dane pokazujące, że węzły XRP Ledger są rozmieszczone na całym świecie. Chciał przez to zapewne pokazać, że nie jest to scentralizowany blockchain. Ripple jest jednak firmą, której celem jest promowanie XRP.

węzły ripple
węzły XRP Ledger; źródło: livenet.xrpl.org

W zeszłym miesiącu Ripple zatrudniło byłą dyrektor Mastercard, Sendi Young, jako dyrektora zarządzającego swoich europejskich operacji w celu rozszerzenia globalnej technologii sieci finansowej RippleNet, która wykorzystuje token XRP do rozwiązania On-Demand Liquidity (ODL).

Na wartość XRP wpłynął w dużej mierze pozew Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko Ripple i dwóm jej dyrektorom. W pozwie stwierdzono, że „zdobyli ponad 1,3 miliarda dolarów w oparciu o niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych na bazie aktywów cyfrowych.”

Zdaniem prawnika Jeremy’ego Hogana, rozstrzygnięcie sporu na korzyść Ripple może doprowadzić do szoku podażowego XRP. To z kolei może przyczynić się do wzrostu cen, jako że w obliczu spadającej podaży popyt pozostałby na niezmienionym poziomie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze