Rosjanie boją się cyfrowego rubla. W CBDC widzą niebezpieczne oszustwo

Badanie przeprowadzone przez dostawcę informacji Bankinform wykazało, że wielu Rosjan jest zainteresowanych wiadomościami na temat ewentualnego wprowadzenia narodowego CBDC. Jednak aż 32% z nich nie popiera takiego produktu finansowego, postrzegając go jako rodzaj oszustwa.

Cyfrowy rubel nadchodzi – to nieuniknione

Największe na świecie pod względem powierzchni państwo należy do najbardziej aktywnych graczy na scenie CBDC (Central Bank Digital Currency). Oczekuje się, że wersja pilotażowa, obejmująca testy z bankami, przedsiębiorstwami i konsumentami, rozpocznie się w połowie sierpnia.

13% respondentów uważnie śledzi rozwój cyfrowego rubla i zamierza go używać, gdy tylko zostanie wprowadzony. Uczestnicy ci widzą także nowe możliwości, jakie przedstawia nadchodzący CBDC.

Co trzecia osoba przyznała się do śledzenia wiadomości na temat nowej cyfrowej formy narodowej waluty Rosji, ale nie zamierza się nią zajmować. Ponad 21% w ogóle nie interesuje się tym tematem. Najciekawsza odpowiedź pochodziła od 32% respondentów, którzy określili rosyjski CBDC jako „rodzaj oszustwa”.

Może Cię również zainteresować: Donald „kryptowaluty to katastrofa” Trump lokuje pieniądze w Ethereum

Rosjanie obawiają się CBDC

Istnieją różne powody, dla których ktoś może być przeciwny temu typowi produktu finansowego. CBDC będzie wydawany i kontrolowany przez scentralizowane władze, co może zagrozić prywatności ludzi. Według Bankinform, inne przyczyny nieufności wobec cyfrowego rubla mogą wynikać z „niewiedzy” i braku konkretnej informacji o jego rozwoju.

Rosyjscy urzędnicy zdają się zdeterminowani, aby sfinalizować swój projekt w najbliższej przyszłości. Prezydent Władimir Putin niedawno podpisał ustawę, która umożliwia dodanie cyfrowego rubla jako metody płatności w rosyjskim Kodeksie Cywilnym.

Mamy nadzieję, że będzie to wygodniejsze i tańsze zarówno dla ludzi, jak i dla przedsiębiorstw. To nowa możliwość.

Elwira Nabiullina, gubernator rosyjskiego banku centralnego

Wcześniej w tym tygodniu instytucja ogłosiła plany rozpoczęcia eksperymentów z CBDC. Zastępca gubernatora Olga Skorobogatova powiedziała, że operacja obejmie 13 banków i ograniczone grono ich klientów.

Planujemy wprowadzić cyfrowy rubel do masowego obiegu na podstawie wyników fazowych testów i pod warunkiem pomyślnego zakończenia pilotażu wszystkich scenariuszy. Oczekujemy, że od 2025 roku obywatele i przedsiębiorstwa będą mogli aktywnie korzystać z narodowej cyfrowej waluty. Oczywiście na własne życzenie.

Olga Skorobogatova

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze