Robi się gorąco. Unijny organ nadzoru papierów wartościowych wydaje ostrzeżenie ws. kryptowalut

Mimo, że Unia Europejska jest pierwszą jurysdykcją, która wydała zgodę na kompleksowy zestaw zasad regulujących rynki aktywów kryptograficznych, takich jak Bitcoin, wiadomo już, że nie będą one w pełni obowiązywać do grudnia 2024 roku.

13 października br. na spotkaniu w Maroku ministrowie finansów z krajów G20 przyjęli mapę drogową regulacji aktywów kryptograficznych zaproponowaną przez Radę Stabilności Finansowej (FSB) i MFW. „Zgodnie z przyjętymi założeniami. inwestorzy nie będą chronieni przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi rynku aktywów kryptograficznych co najmniej do końca 2024 r.” – stwierdził w oświadczeniu Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Kryptowaluty bez nadzoru

Na chwilę obecną aktywa kryptograficzne nie są regulowane na mocy unijnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, a ESMA jasno stwierdziło, że inwestorzy nie skorzystają z żadnych zabezpieczeń regulacyjnych na poziomie Unii Europejskiej na mocy nowych przepisów – zwanych MiCA – do grudnia 2024 r. „Nawet po wdrożeniu MiCA inwestorzy detaliczni muszą mieć świadomość, że nie będzie czegoś takiego jak” bezpieczne „aktywa kryptograficzne” – stwierdził unijny organ nadzoru. „Czy możesz sobie pozwolić na utratę wszystkich pieniędzy, które planujesz zainwestować?” – dodał.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w opublikowanym komunikacie przedstawił harmonogram MiCA, zachęcając uczestników rynku do rozpoczęcia przygotowań do jak najszybszego wdrożenia przepisów. Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami MiCAzwiększy zabezpieczenia dla posiadaczy kryptowalut i innych interesariuszy, którzy obecnie nie podlegają regulacjom na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

W oświadczeniu bardzo kategorycznie podkreślono, że oprócz ryzyka związanego z kryptoaktywami, przepisy MiCA dotyczące świadczenia usług związanych z kryptoaktywami wejdą w życie dopiero w grudniu 2024 roku.

Zobacz też: Chiny ostro krytykują USA za ograniczenia dotyczące chipów

Ważne ostrzeżenie

Ostrzegając inwestorów, ESMA stwierdziło również, że jeśli inwestorzy myślą o zakupie krypto-aktywów lub powiązanych produktów i usług, powinni zawsze zadać sobie następujące pytania:

A. Czy możesz sobie pozwolić na utratę wszystkich pieniędzy, które planujesz zainwestować?
B. Czy jesteś gotowy podjąć wysokie ryzyko, aby uzyskać reklamowane zwroty?
C. Czy rozumiesz cechy krypto-aktywów lub powiązanych produktów i usług?
D. Czy firmy/podmioty, z którymi masz do czynienia, cieszą się dobrą reputacją?
E. Czy firmy/podmioty, z którymi masz do czynienia, znajdują się na czarnej liście odpowiednich organów krajowych?
F. Czy jesteś w stanie skutecznie chronić urządzenia, których używasz do kupowania, przechowywania lub przesyłania aktywów kryptograficznych, w tym kluczy prywatnych?

Ponadto wiadomo już, że obowiązywać będzie dodatkowy okres przejściowy, w czasie którego podmioty będą mogły nadal działać bez licencji MiCA. Oznacza to, że posiadacze aktywów kryptowalutowych mogą skorzystać ze wszystkich przepisów MiCA dopiero 1 lipca 2026 roku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze