Amerykańscy ustawodawcy wzywają Biały Dom do rozprawienia się z wykorzystywaniem kryptowalut przez Hamas

Dwupartyjna grupa ustawodawców wzywa administrację Prezydenta USA Joe Bidena do ostatecznego rozprawienia się z kwestią wykorzystania kryptowalut przez Hamas i jego oddziały.

W liście wysłanym do Departamentu Skarbu USA i Białego Domu 105 prawodawców pod przewodnictwem senatorów Elizabeth Warren, Rogera Marshalla i kongresmena Seana Castena, wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem, że Hamas i powiązana z nim grupa o nazwie Palestyński Islamski Dżihad wykorzystują aktywa cyfrowe do finansowania swoich operacji oraz unikania amerykańskich sankcji.

Hamas jest zagrożeniem. „Pewne działania muszą zostać podjęte”

„Kongres i administracja muszą podjąć zdecydowane działania, aby dokładnie zająć się ryzykiem związanym z nielegalnym finansowaniem kryptowalut, zanim będzie można je wykorzystać do sfinansowania kolejnej tragedii” – czytamy w liście.

Ustawodawcy żądają, by administracja Bidena przedstawiła szacunki dotyczące wartości aktywów kryptograficznych, które pozostają w portfelach kontrolowanych przez Hamas, ile operacji Hamasu jest finansowanych za pomocą kryptowalut oraz wszelkie informacje na temat podmiotów ułatwiających wysyłanie kryptowalut do iz Hamasu i innych grup bojowników.

Przypomnijmy, że 10 października br. izraelska policja poinformowała, że zamroziła kilka kont kryptowalutowych, które były wykorzystywane do pozyskiwania darowizn dla Hamasu. Wcześniej, w maju br., agencja Reuters doniosła, że licząc od 2021 r. Izrael przejął około 190 kont kryptowalutowych na giełdzie kryptowalut Binance. Wiele z nich miało należeć do palestyńskich firm powiązanych z Hamasem.

Jak informuje firma TRM Labs, w ostatnich latach władze izraelskie przejęły dziesiątki milionów dolarów w kryptowalutach z adresów powiązanych z Hamasem.

Zobacz też: Zaglądamy na stacje Orlen dwa dni po wyborach. Co dzieje się z cenami?

Biden z wizytą w Izraelu

Niektórzy komentatorzy uznali, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Izraelu jest sygnałem by kraj ten odwołał operację lądową przeciwko Strefie Gazy. Jednak rzecznik Sił Obronnych Izraela (Cahal) stwierdził, że wizyta amerykańskiego polityka nie ma wpływu na operację armii. – Zaplanowana na środę wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Izraelu nie opóźni ani nie skomplikuje lądowej operacji wojskowej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy – powiedział. – Myślę, że prezydent również mówił, że »Hamas musi zostać zniszczony«, a dokładnie to jest naszym celem wojskowym – dodał.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze