Chiny ostro krytykują USA za ograniczenia dotyczące chipów

Chiny ostro skrytykowały Stany Zjednoczone za wprowadzone ostatnio przez ten kraj ograniczenia dotyczące chipów.

„Takie ograniczenia i wymuszone odłączenie w celach politycznych naruszają zasady gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji” – stwierdziło chińskie ministerstwo spraw zagranicznych w odpowiedzi na pytania przesłane agencji Reuters.

Czego chcą Chiny?

Stany Zjednoczone poinformowały, że nie chcą blokować rozwoju gospodarczego Chin. Z kolei Chiny mają nadzieję, że USA będą tej deklaracji przestrzegać, zamiast mówić jedno i robić drugie.

Przypomnijmy, że we wtorek Waszyngton zapowiedział, że planuje wstrzymać dostawy do Chin bardziej zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji zaprojektowanych przez Nvidię i innych. Wladze ograniczyły również szerszy zakres zaawansowanych chipów i narzędzi do produkcji chipów do większej liczby krajów, w tym Iranu i Rosji, oraz umieściły na czarnej liście chińskich projektantów chipów Moore Threads i Biren.

W środę, 18 października, chiński indeks CSI Semiconductor Index spadł o 1,4 proc. po ogłoszeniu, podczas gdy indeks STAR Chip Index stracił 1,2 proc. Indeks śledzący chińskie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją zamknął się o 1,8 proc. niżej, po osiągnięciu najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy. Akcje AI straciły również, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły dalsze kontrole eksportu chipów Nvidia do Chin.

Yang Wang, starszy analityk w Counterpoint, uważa, że spodziewa się jedynie ograniczonych zakłóceń w chińskiej branży sztucznej inteligencji, biorąc pod uwagę, że wielu z nich przygotowywało się na ograniczenia i gromadziło chipy. – Mimo to, wpływ może być bardziej istotny w perspektywie średnio- i długoterminowej i może spowodować wzrost luki między Chinami a globalnymi konkurentami w dziedzinie sztucznej inteligencji w nadchodzących latach – dodał.

Charlie Chai, analityk w 86Research, powiedział, że ograniczenia prawdopodobnie jeszcze bardziej wzmocnią program samowystarczalności forsowany przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Zobacz też: Koniec pięknej bajki. Czeka nas wzrost ceny energii elektrycznej o 70 proc.!

Nowe zasady

Podczas gdy Nvidia nie będzie mogła sprzedawać niektórych chipów AI do Chin, nowe zasady uniemożliwią również wykorzystanie najnowocześniejszej technologii do produkcji chipów zaprojektowanych przez dwóch najbardziej zdolnych rywali, Biren i Moore Threads, dobrze finansowane chińskie startupy założone przez weteranów Nvidii.

Może Cię zainteresować:

Komentarze