Ripple Labs wchodzi do kolejnego kraju. Będzie współtworzyć CBDC?

Gruzja intensyfikuje prace nad wprowadzeniem cyfrowej waluty lari. Narodowy Bank Gruzji (NBG) ogłosił, że kontynuuje badania nad tą centralną walutą cyfrową (CBDC) w ograniczonym środowisku pilotażowym. W projekcie bierze udział dziewięć firm, w tym Ripple Labs.

Cyfrowy Lari – przyszłość płatności?

Cyfrowy lari ma być odpowiedzią na wysokie aspiracje kraju. Waluta ta miałaby zapewnić kompatybilność z ewentualnym cyfrowym euro, jednocześnie umożliwiając Gruzji zachowanie monetarnej niezależności. Jak zaznaczył Varlam Ebanoidze, szef działu fintech w NBG, cyfrowy lari miałby znaleźć zastosowanie m.in. w ubezpieczeniach rolniczych czy automatyzacji transakcji nieruchomościami.

„Świetne rozmowy z dyrektorem generalnym Ripple, Bradem Garlinghousem! Podzielałem wizję Gruzji dotyczącą przyszłości technologii blockchain i regulacji” – przekazał za pośrednictwem X (dawniej Twitter) premier Gruzji, Irakli Garibaszwili.

W lutym NBG wydał dokument, w którym podkreślił, że planuje dwupoziomową strukturę dla CBDC. Portfele miałyby być dostarczane przez stronę trzecią, a waluta byłaby programowalna, wspierającą tokenizację aktywów.

Spośród dziewięciu firm, które wyraziły chęć współpracy z NBG, Ripple Labs wyróżnia się aktywnością na globalnym rynku cyfrowych walut. Firma ta jest zaangażowała się w projekty CBDC w takich krajach jak Kolumbia, Czarnogóra czy Hongkong.

Zobacz także: Krypto przestępca schwytany na lotnisku. Spróbują odzyskać jego 1,3 miliarda

CBDC kluczem do innowacji

W styczniu Narodowy Bank Gruzji ogłosił, że poszukuje firm fintech do udziału w pilotażu. We wrześniu zapowiedzieli też uczestnictwo jako obserwator w projekcie mBridge prowadzonym przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Inicjatywa ta skupia kraje takie jak Chiny, Hongkong, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. BIS (Bank for International Settlements), największe stowarzyszenie banków centralnych, regularnie monitoruje postępy w zakresie CBDC.

Warto zaznaczyć, że wiele banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem CBDC. Wdrażane są pilotażowe projekty i poszukiwania optymalnych rozwiązań.

Gruzja, aspirując do członkostwa w Unii Europejskiej, stawia na nowoczesne technologie. Cyfrowy lari miałby stać się kluczem do jej gospodarczej przyszłości i niezależności w świecie cyfrowej walutowej rewolucji.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze