Rakieta Bitcoin uruchamia silniki i odrywa się od ziemi — czy pokona grawitację?

8 331

Bitcoin wystartował mimo niesprzyjających warunków

Bitcoin, największa kryptowaluta na świecie, po raz pierwszy od sierpnia 2022 roku przekroczył poziom 23 000 dolarów. Cena BTC wzrosła o około 9% w ciągu ostatnich 24 godzin, a rajd BTC zlikwidował aż 112,2 milionów dolarów w pozycjach krótkich (tzw. shorts — przyp. red.). Oznacza to, że ​​największa kryptowaluta znajduje się w trendzie wzrostowym od początku nowego roku.

Wielu uczestników rynku obstawiało w ostatnich dniach spadki Bitcoina, uważając jego duży ruch za nietrwały lub wysuwając wręcz oskarżenia o manipulację rynku.

Bitcoin zaczyna rok 2023 od byczej passy, pomimo negatywnych wiadomości stale torpedujących rynek kryptowalut. Pożyczkodawca Genesis złożył wniosek o upadłość na początku tego tygodnia, a firmy kryptowalutowe, takie jak Coinbase i Kraken, zamknęły swoje firmy w niektórych krajach. Inne giełdy, takie jak Huobi, nadal zwalniają pracowników z powodu trudnej sytuacji rynku. Dodajmy do tego liczne plany regulatorów rynku wobec kryptowalut, naloty na cyberprzestępców i dziwne zachowania największych graczy i rajd Bitcoina wypada na tym tle co najmniej delikatnie nieracjonalnie.

Bitcoin lepszy niż rynek, ale czuje przed nim respekt

BTC i Ethereum w znacznym stopniu przewyższyły w tym roku pod względem wzrostów wszystkie tradycyjne aktywa. Także wolumen handlu cyfrowymi aktywami jest najwyższy od czasu upadku FTX w listopadzie 2022 roku.

Z danych IntoTheBlock wynika, że korelacja między kryptowalutami a akcjami zaczyna się ponownie wyrównywać. Współczynnik korelacji pomiędzy Nasdaq a Bitcoinem wynosi obecnie 0,86, co oznacza wyraźną korelację. Ponadto już 60% hodlerów bitcoinów odnotowuje zyski, a im wyżej cena BTC tym bardziej optymistycznie ta statystyka będzie się kształtować. Współczynnik dominacji Bitcoina przekroczył właśnie 44%, poziom niewidziany od czasu upadku ekosystemu Terra w maju 2022 r.

Górnicy dziękują wielorybom

Firma analityczna Santiment stwierdziła, że rajd BTC został spowodowany przez akumulację wielorybów. Wieloryby posiadające od 1000 do 10 000 jednostek aktywa zgromadziły łącznie 64 638 BTC (1,46 miliarda dolarów) w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Dla kopaczy BTC rajd cenowy oznacza bardzo potrzebną ulgę, ponieważ pozwala im na odzyskanie kosztów i na zwiększenie zysków. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele firm „górniczych” zmagało się z trudnościami finansowymi, ponieważ cena Bitcoin spadała. Jednak teraz, przy wyższych cenach, górnicy mogą ponownie inwestować w swoje operacje, rozwijając je i zwiększając efektywność.

Może też Cię zainteresować:

Komentarze