Polygon Labs i Solana Foundation odpowiadają na zarzuty SEC dotyczące tokenów $MATIC i $SOL

Polygon Labs i Solana Foundation, dwie organizacje stojące za wiodącymi ekosystemami blockchain Polygon i Solana, wydali właśnie oświadczenia w związku z zarzutami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission, SEC – przyp. red.) dotyczące klasyfikacji ich tokenów, $MATIC i $SOL, jako niezarejestrowanych papierów wartościowych. Ostatnie działania SEC wywołały potężną niepewność na rynku i doprowadziły do znaczących zmian w cenach na rynku kryptowalut.

Polygon i Solana odpowiadają Genslerowi

Zespół ds. Rozwoju i Wzrostu stojący za wiodącym blockchainem Polygon, podjął się zdecydowanej obrony kryptowaluty $MATIC przed roszczeniami SEC. Podkreślono, że token został opracowany i wdrożony poza Stanami Zjednoczonymi a więc poza jurysdykcją Komisji, z niezachwianą koncentracją na globalnej społeczności wspierającej sieć Polygon. Polygon Labs podkreśliło kluczową rolę $MATIC w zapewnianiu bezpieczeństwa sieci już od momentu jej powstania.

Podobnie Solana Foundation, organizacja stojąca za blockchainem Solana, wyraziła swój sprzeciw wobec klasyfikacji tokena $SOL jako nielegalnego papieru wartościowego przez SEC. Fundacja zadeklarowała chęć współpracy z organami regulacyjnymi w celu zapewnienia większej przejrzystości w szybko ewoluującej przestrzeni aktywów cyfrowych. Z zadowoleniem przyjęła zaangażowanie decydentów jako konstruktywnych partnerów w ustanowienie klarownych regulacji dla przedsiębiorców działających w amerykańskiej branży aktywów cyfrowych.

Pozwy amerykańskiego regulatora wymierzone w Binance US i Coinbase, największe na świecie giełdy kryptowalut, zidentyfikowały m.in. $MATIC i $SOL (ale też Cardano $ADA i inne) jako niezarejestrowane papiery wartościowe. Doprowadziło to do wycofania wspomnianych tokenów z fintechowej aplikacji tradingowej Robinhood i podobne reperkusje w obawie przed dalszymi działaniami amerykańskiego regulatora rynku.

Zobacz też: Zagłada altcoinów! Wiemy co spowodowało że kryptowaluty gwałtownie spadają

Altcoiny tanio sprzedam

Cała ta sytuacja doprowadziła do panicznej wyprzedaży i gwałtownej deprecjacji wartości obydwu tokenów. $MATIC i $SOL spadały nawet o 33% w ciągu zaledwie 24 godzin, co jest szokującym rezultatem biorąc pod uwagę ogromną kapitalizację obydwu kryptowalut. Oba tokeny wykazały się jednak relatywną odpornością w obliczu powyższych przeciwności losu, a stanowcze oświadczenia Polygon Labs i Solana Foundation doprowadziły do delikatnego odbicia i mini rajdu cenowego na ich tokenach (który jednak nadal jest niestety wyłącznie korektą).

Źródło: CMC

Rynek kryptowalut pozostaje bardzo wrażliwy na zmiany regulacyjne i nastroje rynkowe. Oznaczenie $MATIC i $SOL jako papierów wartościowych przez SEC przypomina o potrzebie jasnych wytycznych i przepisów w przestrzeni aktywów cyfrowych które raz na zawsze zakończą niepewność regulacyjną w tej kwestii. Ponieważ branża nadal ewoluuje, uczestnicy rynku i interesariusze z niecierpliwością czekają na dalszy rozwój sytuacji oraz wyniki pozwów przeciwko Binance i Coinbase. Przypomnijmy, że walka Komisji z firmą Ripple odpowiedzialną za kryptowalutę XRP trwa…od 2020 r. Wiele jednak wskazuje na to, że już wkrótce może się zakończyć.

Może to właśnie XRP ocali altcoiny raz na zawsze od SEC?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze