Polska będzie kryptowalutową potęgą? Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej jeśli chodzi o bitomaty

Australia przegoniła od początku bieżącego roku cały kontynent azjatycki w liczbie zainstalowanych bankomatów kryptowalutowych, tzw. bitomatów. W chwili obecnej kraj na Antypodach znajduje się na trzecim miejscu na podium w kategorii bitomaty, zaraz za Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Co ciekawe, w pierwszej piątce znajdują się dwa kraje europejskie i nie jest to Wielka Brytania, Niemcy ani Francja. Na czwartym miejscu znajduje się Hiszpania, a na piątym- Polska!

Polska europejskim wicekrólem w kategorii bitomaty

Według serwisu mierzącego bitomaty i ich nasycenie na świecie, Coin ATM Radar, na moment powstawania tego tekstu na świecie znajduje się 33915 maszyn pozwalających na zamianę waluty fiat na kryptowaluty. Bankomaty znajdują się w 79 krajach, pochodzą one od 49 producentów i mają 557 operatorów. Do tego można jeszcze doliczyć 328807 „usług towarzyszących”, czyli miejsc gdzie można dokonać wymiany gotówki na bitcoiny bez korzystania z wyspecjalizowanej maszyny.

Miejscem o największym nasyceniu bitomatami jest zdecydowanie kontynent północnoamerykański: Kanada i Stany Zjednoczone, ze szczególnym wyróżnieniem tego ostatniego. Wujek Sam może pochwalić się aż 28838 automatami do konwersji walut tradycyjnych na cyfrowe, a Kanada jest w posiadaniu 2674 tego typu maszyn. Na trzecim miejscu ulokowała się Australia, kolejny kraj anglojęzyczny, która zarejestrowała 351 urządzeń. Na czwartym i piątym miejscu z kolei uplasowały się kraje europejskie: Hiszpania (273) i Polska (240).

Zobacz też: Twitter integruje kryptowaluty we współpracy z eToro! Materializują się ambitne wizje Elona Muska

Źródło: Coin ATM Radar

Poza Kanadą i USA trwa zaciekła walka o podium między pretendentami, którzy bardzo często zmieniali dotychczas miejsca na liście. Wyróżniła się jednak ostatnio Australia, wyraźnie odsadzając pozostałych konkurentów w liczbie ostatnio zainstalowanych bitomatów. Dla zobrazowania skali warto zauważyć, że kraj na Antypodach posiada aktualnie więcej maszyn niż cały kontynent azjatycki (!). Zwróćmy też uwagę, że na szóstym miejscu uplasował się maleńki Salwador, gdzie Bitcoin jest jednym z legalnych środków płatniczych.

Według mapy bitomatów w Polsce najwięcej automatycznych kantorów znajduje się w centralnej, południowej i południowo-zachodniej części Polski, a także na ścisłej północy, naturalnie przede wszystkim w największych ośrodkach miejskich. W Warszawie znajduje się 70 bankomatów kryptowalutowych, w Krakowie 43, w Gdańsku 19, a pierwszą piątkę zamykają Wrocław (16) i Katowice (13).

Źródło: Coin ATM Radar

W Polsce istnieje wielu operatorów zajmujących się prowadzeniem bitomatów, które najczęściej znajdują się w galeriach handlowych i innych popularnych w okolicy miejscach. Jednym z takich operatorów jest firma FlyingAtom. W Polsce możemy skorzystać z 43 urządzeń tej firmy. Wymienimy w nich BTC, ETH oraz stablecoiny USDT i USDC. Oprócz bitomatów FlyingAtom posiada też sieć 19 stacjonarnych kantorów Bitcoin – ostatni został otwarty w zeszłym tygodniu w Gdyni. Ponadto kryptowalutowy można wymienić korzystając z kantoru online.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze