Pilne: giełda Bittrex oficjalnie pozwana przez SEC, politycy chcą odwołania prezesa Komisji!

Poniedziałek przyniósł wiadomość że jedna z najstarszych giełd kryptowalut, Bittrex, otrzymała oficjalnie pozew od amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission – przyp. red.). Treść pisma wymienia z nazwy Bittrex, Bittrex Global oraz współzałożyciela i poprzedniego CEO Billa Shiharę. Tymczasem kongresman Warren Davidson zapowiedział wniosek o odwołanie prezesa SEC, Gary’ego Genslera z pełnionej przez niego funkcji.

Bittrex ogłosiła co prawda zakończenie działalności, ale pościg trwa

Jakiś czas temu informowaliśmy o wycofaniu się giełdy Bittrex z USA, a powodami podanymi w oficjalnym stanowisku firmy był „niedający się dłużej tolerować klimat regulacyjny w Stanach Zjednoczonych”. Teraz już wiemy, że twórcy jednej z najstarszych giełd krypto (est. 2013) czuli na swojej szyi oddech funkcjonariuszy SEC od jakiegoś czasu. Co ciekawe, Bittrex informował w oświadczeniu oddanym do rąk publiki, że Bittrex Global będzie działał całkowicie normalnie. Tymczasem treść pozwu autorstwa Komisji wymienia Bittrex Global oraz Billa Shiharę jako jednych z oskarżonych.

Zdaniem SEC giełda Bittrex i CEO Shihara prowadzili niezarejestrowaną działalność i wprowadzali na rynek tokeny które nosiły cechy (niezarejestrowanych) papierów wartościowych. Regulator wymienił w treści pisma m.in. kryptowaluty takie jak OMG Network (OMG), Dash (DASH), Algorand (ALGO), Monolith (TKN), Naga (NGC), czy Real Estate Protocol (IHT). Ponadto zarzuca się, że Shihara i pracownicy firmy świadomie i celowo stosowali terminologię i procesy których celem było ukrycie przed Komisją rzeczywistej natury całego procederu, ukrywając m.in. „problematyczne określenia”.

„Dzisiejsza akcja po raz kolejny pokazuje, że rynki kryptowalutowe cierpią z powodu braku zgodności z przepisami, a nie braku jasności przepisów”, powiedział przewodniczący SEC Gary Gensler w komunikacie prasowym. „Dzisiaj pociągamy Bittrex do odpowiedzialności za jego braki w zakresie compliance”.

Zobacz też: Twitter integruje kryptowaluty we współpracy z eToro! Materializują się ambitne wizje Elona Muska

Politycy chcą odwołania Genslera ze stanowiska

Tymczasem w amerykańskim kongresie tworzony jest prokryptowalutowy front wspierany przez Briana Armstronga i giełdę Coinbase. Sympatyzujący z sektorem kongresmen, Warren Davidson, zapowiedział stworzenie przepisów które doprowadzą do odwólania Gary’ego Genslera z fotela przewodniczącego Komisji SEC i reformę tego stanowiska.

Zdaniem Davidsona aktualna struktura i przewodniczący Genser odpowiedzialni są za „serię nadużyć” i niezwłoczne jest wprowadzenie trwałych zmian które zapobiegną im w przyszłości.

Zobacz też: Bitcoin Lightning Network zintegrowane z Coinbase! Oficjalne stanowisko CEO

Działania podejmowane przeciwko Bittrex są kontynuacją kampanii amerykańskiego regulatora wymierzonej w rynek i pośredników kryptowalutowych. W ostatnich miesiącach Komisja rozsyłała pozwy i tzw. zawiadomienia Wells (ang. Wells notice – przyp. red.) do „zainteresowanych” podmiotów, a jej dotychczasowe ofiary to m.in. giełdy Coinbase, Binance i Kraken.

Jak twierdzą przedstawiciele giełdy, dotychczasowi posiadacze dodatnich depozytów na kontach pośrednika mogą je bezpiecznie wypłacić, a żadne środki nie powinny być zagrożone jak w przypadku upadłego kryptoimperium FTX.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze