Pierwszy europejski ETF na Bitcoin trafia na giełdę w Amsterdamie

ETF Bitcoin firmy Jacobi wreszcie wchodzi na rynek giełdy Euronext Amsterdam, ponad rok po planowanym uruchomieniu.

Brytyjska firma zarządzająca cyfrowymi aktywami Jacobi ogłosiła, że jej nowy produkt inwestycyjny zostaje uruchomiony na giełdzie Euronext Amsterdam dziś, 15 sierpnia. Jest to ponad rok później niż planowano, czyli w 2022 roku. Oferowany produkt został uznany za pierwszy fundusz Bitcoin zabezpieczony fizycznie przez BTC, który pozwoli inwestorom uzyskać ekspozycję na produkt finansowy. Nowy produkt ma być notowany pod symbolem BCOIN. Produkt został zatwierdzony przez Komisję Usług Finansowych Guernsey w październiku 2021 roku. Firma Fidelity Digital Assets będzie zarządzać elementami depozytowymi BCOIN. Zarządzający aktywami dodał też zweryfikowany Certyfikat Energii Odnawialnej (REC), opracowany we współpracy z platformą aktywów cyfrowych Zumo.

Martin Bednall, CEO Jacobi, powiedział, że fundusz wykorzystuje zewnętrzne dane do pomiaru zużycia energii związanego z Bitcoinem (BTC) w ETF. Następnie Jacobi kupuje i umarza odpowiadające Certyfikaty Energii Odnawialnej (RECs) – uznawane narzędzie do zakupu energii zielonej. Dowód tych RECs jest cyfrowo rejestrowany na blockchainie, umożliwiając inwestorom ETF weryfikację deklaracji ekologicznych. Punkt odniesienia funduszu to FT Wilshire Bitcoin Blended Price Index. Oblicza on średnią cenę Bitcoin w czasie rzeczywistym przy użyciu danych z weryfikowanych giełd.

Zobacz też: BlackRock już tylko czeka – ETF na Bitcoinie w przeciągu pół roku!

ETF na Bitcoinie w Europie i USA

Uruchomienie europejskiego E TF na rynek Bitcoin stanowi kamień milowy dla Europy. Podczas gdy amerykańscy regulatorzy nie zezwolili jeszcze na zatwierdzenie kilku podobnych aplikacji dotyczących ETF na rynek Bitcoin. Chodzi między innymi o głównych zarządzających aktywami, w tym BlackRock i Fidelity.

Uruchomienie ETF Bitcoin Jacobi następuje po debiucie ETF Bitcoin Equities na giełdzie Euronext Amsterdam przez Melanion Capital w czerwcu 2023 roku. Produkt ma na celu śledzenie indeksu ekspozycji na Bitcoin Melanion. Jest to niestandardowy koszyk europejskich i amerykańskich akcji ściśle związanych z ceną rynkową BTC. Różni się to od ETF na rynku spot. Inwestorzy uzyskują ekspozycję na fundusz, który składa się ze spółek posiadających znaczne inwestycje w aktywach Bitcoin czy giełdach kryptowalut. Obejmuje to firmy technologiczne takie jak MicroStrategy, które posiada ponad 140 000 BTC. Oraz firmy górnicze Bitcoin, takie jak Riot, Marathon Digital i Hut8.

Podczas gdy amerykańscy regulatorzy zatwierdzili ETFy oparte na kontraktach terminowych na Bitcoin, dotychczas odrzucili liczne propozycje ETF na rynku spot Bitcoin, wyrażając obawy dotyczące potencjalnej manipulacji rynku i oszustw ze względu na niewystarczającą kontrolę nad obrotem.

etf
CEO Jacobi, Martin Bednall. Źródło: https://blockworks.co

Bednall dodał w oświadczeniu:

Ekscytujące jest obserwowanie, jak Europa wyprzedza Stany Zjednoczone, otwierając inwestycje w Bitcoina dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą bezpiecznego i pewnego dostępu do korzyści z aktywów cyfrowych, korzystając z znajomych i regulowanych struktur, takich jak nasz ETF

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze