Najdroższy obraz świata, warty prawie pół miliarda dolarów, zostanie ztokenizowany jako NFT!

Znany na całym świecie obraz „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci o wartości 450 milionów dolarów zostanie ztokenizowany jako NFT. 

nft
Salvator Mundi, Leonarda da Vinci. Źródło: wikimedia.org

NFT, czyli niezastępywalne tokeny (ang. Non-Fungible Tokens), to rodzaj cyfrowych aktywów opartych na technologii blockchain, które reprezentują unikalne przedmioty, dzieła sztuki, treści lub inne obiekty w środowisku cyfrowym. Mimo wrażenia, że największe zainteresowanie i ruch wśród tego aktywa mamy już za sobą, tokeny NFT wciąż pozostają popularne. Przedmioty od wideo przez tweety po obrazy są cały czas zapisywane jako cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie. Najdroższy obraz świata, „Salvator Mundi” dołączy do tego grona. Te dzieło sztuki uwieczni się jako niezastępywalny token.

Obraz Salvator Mundi to najdroższy obraz świata. Obraz wylicytowano w 2017 roku w Christie’s w Nowym Jorku za 450 312 500 dolarów, najwyższą cenę zapłaconą za obraz kiedykolwiek na aukcji. Pod koniec tego tygodnia będzie miał on swojego cyforwego reprezentanta w postaci NFT. Ta niesamowicie wysoka cena aukcyjna uczyniła obraz Salvator Mundi najbardziej pożądanym i wartościowym dziełem sztuki w historii.

Relacja z licytacji obrazu w 2017 roku, kiedy padł rekord jego ceny. Źródło: youtube

Zobacz też: Kryptowaluty z Reddita zaliczają rewelacyjny rajd (ponad 400%)! Czy to będą nowe hity na giełdach?

Leonardo da Vinci – co pomyślałby o ideii NFT?

Salvator Mundi to absolutnie legendarny obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa jako zbawiciela świata. Trzyma on w lewej ręce kryształową kulę a prawą rękę unosi do błogosławieństwa. Dzieło uważa się za jedno z najważniejszych dzieł sztuki religijnej i ma ogromne znaczenie dla historii malarstwa. Leonardo namalował „Salvator Mundi” około 1500 roku. Przez wiele lat był uważany za zaginiony. Dopiero w 2005 roku został ponownie odnaleziony i po gruntownym badaniu potwierdzono jego oryginalność jako praca Leonarda da Vinci.

Urodzony w 1452 roku, Leonardo da Vinci był prawdziwym geniuszem renesansu, który wykazywał się zdolnościami jako artysta, naukowiec i wynalazca, zanim odszedł w 1519 roku. Pomimo swojego odejścia, nieustanna ciekawość i nieskończona kreatywność Leonarda nadal inspirują i zadziwiają świat, co uczyniło go wyjątkową postacią w historii świata.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze