Oszuści przejęli adresy e-mail włoskiego rządu i rozsyłają krypto scam. Wiadomo już kto jest odpowiedzialny za ataki

Jak wiadomo dobre zabezpieczenia i ostrożność w sieci to podstawa. Jednak pomimo czujności i podjęcia wszelkich kroków zapobiegawczych, każdy może stać się ofiarą ataku. Nawet administracja rządowa, tak jak to miało miejsce we Włoszech. Skamerzy przejęli rządowe adresy i zaczęli rozsyłać scam.

Adresy e-mail włoskiego rządu rozsyłają scam

Oszuści kryptograficzni nielegalnie wyłudzają dane wysyłając wnioski do działu prawnego Twittera (od niedawna X). Za pośrednictwem adresów e-mail włoskiego rząu i atakują popularne konta, prosząc o poufne informacje. Do tej pory oszuści podszywali się pod projekty kryptograficzne i popularne osoby. Teraz do swoich nielegalnych działań zaczęli wykorzystywać portal wniosków prawnych na Twitterze. Oszuści ukradli adresy e-mail włoskiego rządu i wysyłają fałszywe zapytania do działu prawnego X. W ten sposób próbowali wyłudzić od X m. in. dane dotyczące firmy Arbitrum. Próbowali wyciągnąć takie informacje jak:

  • Poprzednie lub obecne nazwy użytkowników powiązane z Arbitrum,
  • Poprzednie lub istniejące hasło projektu,
  • Adresy e-mail projektu,
  • Poprzednie lub aktualne numery telefonów powiązane z Arbitrum,
  • Adresy IP używane do logowania do konta X.

Oszuści, podszywając się pod włoski rząd, zażądali również od działu prawnego X usunięcia jego pięciu tweetów Arbitrum. Jednak X odrzucił ten wniosek.

Zobacz też: Złodzieje mają nowy podstępny sposób na kradzież kryptowalut. Policja ostrzega i radzi jak się zabezpieczyć

Kto jest odpowiedzialny za ataki?

Dość szybko udało się wytropić grupę, która prawdopodobnie jest odpowiedzialna za nielegalne działania. Detektyw on-chain ZachXBT uważa, za incydent odpowiadają oszuści phishingowi znani jako „Chase/HZ”. W przeszłości dokonywali już kilku podobnych oszustw, dlatego podejrzenie padło właśnie na nich. W przeszłości byli odpowiedzialni za atakowanie projektów kryptograficznych, takich jak Nouns Decentralized Autonomous Organization (DAO) i klub JRNY. ZachXBT aktywnie tropi oszustów kryptograficznych i skradzione przez nich fundusze. Niedawno udało mu się odnaleźć 37 milionów dolarów skradzionych podczas włamania do Alphapo. Jego śledztwo w przeszłóści często pomagało organom ścigania w aresztowaniu oszustów i przejmowaniu skradzionych funduszy.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze