Nic nie ukryjesz. Unia Europejska dokładnie przetrzepie Twój portfel krypto

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące wymiany informacji podatkowych związanych z krypto. Decyzja ta zdobyła pełne poparcie wszystkich państw członkowskich.

Wyższe kompetencje UE w sprawie krypto

Ministrowie finansów państw UE przyjęli nowe przepisy, które wchodzą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Inicjatywa ta ma na celu przeciwdziałanie ukrywaniu majątku za granicą za pomocą krypto.

Celem tych regulacji jest zapewnienie, że władze podatkowe będą miały dostęp do danych na temat posiadanych przez osoby prywatne kryptowalut. Omawiane przepisy zostały zaproponowane w zeszłym roku, a debaty na ich temat odbywały się głównie za zamkniętymi drzwiami.

Dokument, który wyciekł w maju, ujawnił, że te regulacje rozszerzają obecne przepisy na szeroką gamę aktywów cyfrowych. Dotyczą one nie tylko kryptowalut. Także tokenów stabilnych (stablecoinów), tokenów niemożliwych do wymiany (NFT), tokenów zdecentralizowanego finansowania (DeFi) oraz korzyści z krypto stakingu.

Nowa dyrektywa w zakresie Współpracy Administracyjnej (DAC8) obliguje firmy krypto do przekazywania informacji na temat majątku klientów. Te dane automatycznie znajdą się w posiadaniu organów podatkowych.

Zobacz także: Co różni wieloryby Bitcoin i Ethereum? Zachowują się zupełnie inaczej

Cel? Zwalczanie oszustw podatkowych

Nowe postanowienia DAC8 są uzupełnieniem niedawno ukończonych kluczowych przepisów dotyczących Rynków Aktywów Krypto (MiCA) oraz przepisów przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy w ramach Regulacji dotyczącej Przenoszenia Środków (TFR).

W oświadczeniu wydanym w wtorek Komisja stwierdziła, że dyrektywa zwiększy zdolność państw członkowskich do wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych. Zakres regulacji będzie dodatkowo rozszerzony. Obejmuie instytucje finansowe w zakresie pieniądza elektronicznego oraz cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).

Nowe środki mają na celu wzmocnienie przejrzystości sektora krypto w Europie. Udostępnią władzom narzędzia do monitorowania i regulowania rynku kryptowalut w bardziej skuteczny sposób.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze