Solana zapłaci Ci 400 000 dolarów. Wystarczy, że znajdziesz jedną rzecz

Solana, jedna z najbardziej skalowalnych sieci blockchain, postawiła wyzwanie wszystkim chętnym. Jeśli jesteś w stanie „wyłączyć” ich sieć, czeka na ciebie nagroda w postaci 400 000 dolarów. Brzmi kusząco, prawda?

Solana wyzwaniem dla hakerów

Szum wokół tego wyzwania ma swoje korzenie w niedawnej rozprawie sądowej, która wywołała falę szoku w społeczności krypto.

Wynika z ekspresyjnych zeznań Caroline Ellison w sądzie FTX. Tam sstwierdziła ona, że Alameda miała możliwość „wyłączenia” blockchainu Solana. Jej oświadczenie wywołało zdziwienie i pytania, ponieważ zdecentralizowany charakter łańcuchów bloków sprawia, że ​​są one z natury odporne na pojedynczy punkt kontroli lub awarię.

Zaintrygowany tą informacją anonimowy użytkownik zagłębił się w kod Solany i udostępnił zrzut ekranu na GitHubie, sugerując, że może istnieć funkcja umożliwiająca zatrzymanie sieci.

Jacob Creech, główny deweloper Solana, ogłosił to wyzwanie 13 października. Zachęcał wszystkich zainteresowanych do przeprowadzenia testów penetracyjnych na ich repozytorium. Chcesz spróbować? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na GitHubie Solany.

Zobacz także: Znany miliarder przewiduje krach. Uratują się tylko dwa aktywa?

Szybka, ale czy niezawodna?

Mimo że Solana może przetwarzać więcej transakcji niż Bitcoin czy Ethereum, jej niezawodność była kilkakrotnie kwestionowana. Publiczne sieci blockchain, takie jak ona, powinny być niezawodne w prawie 100%. Dlaczego? Ponieważ ich węzły walidatorów muszą być cały czas dostępne, potwierdzając każdą transakcję. Niestety, w przypadku Solany nie zawsze tak to wyglądało.

Od momentu uruchomienia platforma ta była zatrzymywana ponad pięć razy. W pierwszej połowie 2022 roku była niedostępna przez 11,5 godziny. Główną przyczyną były aktualizacje węzłów, które zostały szybko naprawione. Ale były też momenty, kiedy sieć zatrzymywała się bez wyraźnej przyczyny.

Dobra wiadomość? Od ostatniej awarii w lutym 2023 roku Solana działała bez zakłóceń, mimo znacznego wzrostu aktywności w zakresie NFT. Analitycy twierdzą, że brak alternatywnych klientów jest przyczyną jej przestojów. Ale to ma się zmienić, gdy Solana wprowadzi klienta Firedancer od Jump Crypto. Ten ma na celu poprawę wydajności sieci, czyniąc ją bardziej niezawodną i zdecentralizowaną.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze